PatarimaiSvogūnų nuoviras nuo kenkėjų – veikia greitai ir be chemijos

Svogūnų nuoviras nuo kenkėjų – veikia greitai ir be chemijos

Daržininkai, kurie vengia naudoti stiprias chemines priemones, vis dažniau grįžta prie paprastų, bet veiksmingų liaudiškų metodų. Vienas iš jų – svogūnų nuoviras.

Nors iš pirmo žvilgsnio tai gali pasirodyti pernelyg paprasta, patirtis rodo, kad šis būdas gali būti net efektyvesnis nei kai kurie pirktiniai purškalai.

Svogūnų nuoviras ne tik atbaido įvairius vabzdžius, bet ir sustiprina augalų atsparumą, nekenkdamas nei dirvožemiui, nei pačioms daržovėms.

Šis metodas ypač mėgstamas tarp ekologinį ūkį puoselėjančių žmonių – ir ne veltui. Svarbiausia – žinoti, kaip teisingai pasiruošti ir naudoti nuovirą, kad poveikis būtų greitas, o augalai liktų sveiki.

Svogūnų nuoviro nauda – ne tik kenkėjų atbaidymui

Nors dažniausiai svogūnų nuoviras naudojamas kaip natūrali priemonė prieš įvairius kenkėjus – amarus, tripsus ar net skruzdėles – jo nauda tuo nesibaigia.

Ši liaudiška priemonė veikia kur kas plačiau ir gali tapti vertingu pagalbininku visoje daržo ekosistemoje. Svarbiausia – naudoti ją reguliariai ir tinkamu metu.

Svogūnai turi stiprų fitoncidų kompleksą – tai augalų išskiriamos medžiagos, kurios naikina mikrobus ir apsaugo nuo puvimo. Kai šios medžiagos pateka į dirvą ar ant augalo lapų paviršiaus, jos ne tik atbaido kenkėjus, bet ir slopina įvairių grybelinių ligų plitimą.

Taigi, svogūnų nuoviras gali padėti užkirsti kelią tokioms bėdoms kaip miltligė ar dėmėtligė, ypač drėgnesniais sezonais.

Be to, svogūnų likučiuose esantys mikroelementai, kaip siera, kalis ar net cinkas, veikia tarsi natūrali augalų „vitaminų dozė“. Jie stiprina augalo imunitetą ir skatina sveikesnį augimą, ypač daigų ir jaunų augalų stadijoje.

Kuo dar naudingas svogūnų nuoviras:

  • Stiprina augalų atsparumą ligoms – reguliariai purškiant lapus, augalai tampa atsparesni įvairiems patogenams.
  • Gerina dirvos mikroflorą – naudinga naudoti kaip laistymo priemonę, ypač aplink šakniavaisius.
  • Apsaugo nuo šliužų ir skruzdėlių – stiprus kvapas veikia kaip natūralus atbaidiklis.

Ši priemonė ypač naudinga tiems, kas augina daržoves smėlingoje ar rūgštesnėje dirvoje, kur tradicinės trąšos veikia trumpai, o kenkėjai – itin atkaklūs.

Naudojant svogūnų nuovirą, galima pasiekti ilgalaikio poveikio be papildomų išlaidų ar cheminių priemonių.

Kaip paruošti svogūnų nuovirą nuo kenkėjų

Svogūnų nuoviras gaminamas iš natūralių svogūnų lukštų pintinėje
: Paprasti svogūnai iš daržo – pagrindinis ingredientas veiksmingam svogūnų nuovirui. shutterstock.com

Norint, kad svogūnų nuoviras veiktų maksimaliai efektyviai, svarbu jį paruošti tinkamai – ne per silpną, bet ir ne per stiprų, kad nepažeistumėte augalų.

Tam galima naudoti tiek paprastus valgomųjų svogūnų lukštus, tiek smulkintus svogūnus.

Svarbu ir tai, kad naudotumėte kuo natūralesnius, neapdorotus svogūnus – be chemikalų ar vaško sluoksnio, kuris kartais būna ant importinių daržovių.

Paruošimo procesas labai paprastas ir nereikalaujantis daug laiko. Taip pat šią priemonę galima pasiruošti iš anksto – ją laikyti vėsioje vietoje keletą dienų, o vėliau naudoti tiek purškimui, tiek laistymui aplink augalų šaknis.

Reikės:

  • 1 stiklinės smulkintų svogūnų arba sausų lukštų;
  • 2 litrų verdančio vandens;
  • sandaraus indo užpylimui (pvz., stiklainio ar puodo su dangčiu);
  • sietelio arba marlės nukošimui;
  • purkštuvo (jei planuojate naudoti ant lapų).

Smulkintus svogūnus arba lukštus suberkite į indą, užpilkite verdančiu vandeniu, uždenkite ir palikite 12–24 val. Tuomet nukoškite, supilkite į purkštuvą ir naudokite tą pačią dieną arba laikykite šaldytuve iki 3 dienų.

Svarbu nenaudoti per ilgai laikyto nuoviro, nes jo veiksmingumas mažėja, o nemalonus kvapas gali sustiprėti taip, kad atbaidys ne tik kenkėjus, bet ir pačius daržininkus.

Kaip ir kada naudoti svogūnų nuovirą darže

Kad svogūnų nuoviras būtų veiksmingas, svarbu žinoti ne tik kaip jį paruošti, bet ir kada bei kaip tinkamai naudoti. Geriausias metas purškimui – ankstyvas rytas arba vakaras, kai saulė jau nusileidusi.

Taip išvengiama augalų nudegimų, o veikliosios medžiagos ilgiau išlieka ant lapų paviršiaus.

Purškiant ant lapų, verta sutelkti dėmesį į augalus, kuriuos dažniausiai puola kenkėjai – pomidorus, agurkus, kopūstus ar pupeles. Nuovirą taip pat galima pilti tiesiai ant žemės aplink augalų šaknis – tai padės atbaidyti dirvoje besiveisiančius kenkėjus, tokius kaip spragšiai ar grambuoliai.

Esant didesniam užkrėtimui, procedūrą galima kartoti kas 3–4 dienas, o profilaktikai pakanka purkšti kartą per savaitę.

Svarbiausia – nuovirą naudoti reguliariai ir ne tik tada, kai kenkėjų jau pilna. Būtent nuolatinis augalų stiprinimas ir natūrali apsauga leidžia išvengti didesnių bėdų, o aplinkos neapkrauna jokiais chemikalais.

Kokiems kenkėjams svogūnų nuoviras veiksmingiausias

Nors svogūnų nuoviras gali atbaidyti įvairius daržo „įsibrovėlius“, kai kuriems jis ypač veiksmingas.

Tai nereiškia, kad jis išnaikins visus kenkėjus vienu purškimu, tačiau jo poveikis tampa akivaizdus jau po kelių naudojimo kartų – ypač jei priemonė taikoma reguliariai ir tinkamu laiku.

Ši natūrali apsauga padeda susidoroti su šiais kenkėjais:

  • Amarais (ypač ant pupų, agurkų, rožių);
  • Tripsais (dažniausiai puolančiais šiltnamiuose);
  • Svogūninėmis muselėmis (naudojamas profilaktiškai prie svogūnų);
  • Skruzdėlėmis (ypač šiltnamiuose ar prie šaknų zonos);
  • Kopūstinėmis kandimis ir jų lervomis;
  • Dirviniais spragšiais (kai naudojama laistant šaknis).

Nors poveikis gali skirtis priklausomai nuo sąlygų ir kenkėjų gausos, svarbiausia, kad ši priemonė nekenkia aplinkai, nėra brangi ir puikiai tinka ekologiniam ūkiui ar natūralesnio daržininkavimo mėgėjams.

Natūrali apsauga, kuri veikia

Svogūnų nuoviras – tai paprasta, bet labai efektyvi priemonė, kurią galima pasigaminti namuose ir naudoti viso sezono metu.

Jis padeda ne tik kovoti su įvairiais daržo kenkėjais, bet ir stiprina augalus, gerina dirvos būklę bei mažina ligų tikimybę.

Šis nuoviras ypač tinka tiems, kurie ieško būdų auginti sveikiau, tvariau ir be chemikalų.

Naudojant svogūnų nuovirą reguliariai, daržas tampa atsparesnis, o pats sodininkavimas – malonesnis. Tai viena iš tų senųjų priemonių, kuri išlieka aktuali net ir šiuolaikiniame ūkyje.

Populiariausi

Naujausi

Rekomenduojame

Skaitykite daugiau