Sodas ir daržasŠtai kodėl būtina pašalinti nužydėjusias hortenzijų galvas

Štai kodėl būtina pašalinti nužydėjusias hortenzijų galvas

Vos keli kirpimai – ir hortenzijos atgimsta su dviguba jėga. Kai žiedai praranda spalvą ir pradeda vysti, daugelis sodininkų juos palieka augti toliau, nes tiesiog nesusimąsto, kad tai – stabdis visam krūmui.

Tačiau pašalinus nužydėjusias hortenzijų galvas, augalas ima augti stipriau, žydi ilgiau ir atrodo kur kas gyviau.

Be to, hortenzijų žiedų šalinimas yra vienas paprasčiausių būdų apsaugoti augalą nuo ligų ir kenkėjų. Visiškai natūralus, jokių papildomų priemonių nereikalaujantis veiksmas, kurį pamiršta net patyrę gėlininkai.

Išblukęs žiedas – tai ženklas augalui sustoti

Kai hortenzijos žiedai baigia žydėti, augalas gauna signalą, kad jo misija baigta. Jis nustoja auginti naujus žiedus ir nukreipia energiją į sėklų brandinimą – procesą, kuris ne tik išvargina, bet ir sulėtina visą krūmo vystymąsi.

Pašalinus nužydėjusias galvas, šį procesą galima sustabdyti. Augalas vietoj sėklų pradeda leisti naujus ūglius, o kartu ir dar vieną bangą žiedų. Taip galima prailginti hortenzijų žydėjimo sezoną net iki rudens.

Dar vienas svarbus aspektas – estetika. Nužydėję, parudavę žiedynai gadina bendrą vaizdą, o juos pašalinus, krūmas atrodo kur kas sveikesnis ir prižiūrėtas.

Kaip teisingai pašalinti nužydėjusius hortenzijų žiedus

Nereikia jokių sudėtingų įrankių – pakanka aštrių sodo žirklių ar net tvirtų virtuvinių žirklių. Svarbiausia, kad jos būtų švarios, kad neperduotum ligų.

Ieškokite žiedynų, kurie jau parudavę, suvytę ar tiesiog praradę spalvą. Svarbu nupjauti ne per arti stiebo viršūnės – ieškokite pirmojo stipraus lapų poros mazgo žemiau žiedo ir ten darykite pjūvį. Būtent ten slepiasi pumpurai, iš kurių gali išaugti naujas žiedas ar ūglis.

Nepalikite nuokritų ant žemės – jos gali tapti puikia terpe pelėsiui ar kenkėjams. Geriausia – sumesti į kompostą arba išmesti kartu su kitomis žaliomis atliekomis.

Kada kirpti? Tai priklauso nuo hortenzijos rūšies

Ne visos hortenzijos vienodos, todėl laikas, kada šalinti jų nužydėjusias galvas, gali skirtis. Jei žinai, kokio tipo hortenzijas augini, lengviau parinkti tinkamiausią momentą.

Jei tavo hortenzijos žydi ant praėjusių metų ūglių, jas geriausia tvarkyti iškart po žydėjimo – vasaros pabaigoje ar ankstyvą rudenį. Taip duosi augalui laiko suformuoti pumpurus kitam sezonui.

O jei tai hortenzijos, kurios žydi ant naujų metų ūglių (pvz., Hydrangea paniculata ar H. arborescens), gali šalinti nužydėjusius žiedus viso sezono metu. Tokios rūšys žydi ilgai, tad reguliarus žiedų šalinimas skatina dar gausesnį žydėjimą.

Jei nesi tikras, kokia tavo hortenzija – stebėk, ar ji žydi anksti ar vėliau. Vėliau žydinčios dažniausiai priklauso naujo ūglio žydinčioms rūšims.

Dažniausios klaidos, kurios trukdo hortenzijoms žydėti gausiau

Hortenzijų žiedų šalinimas – sodo darbuotojas su pirštinėmis pjauna nuvytusį hortenzijos žiedą sodo žirklėmis.
Tinkamai pašalinti žiedai leidžia augalui atsinaujinti greičiau. – Nuotrauka iš: shutterstock.com

Net ir patys mylimiausi augalai gali nuskursti, jei darome tam tikras priežiūros klaidas. Hortenzijos – ne išimtis. Nors jos atrodo ištvermingos, jų žydėjimas priklauso nuo kelių svarbių detalių.

Vien nužydėjusių žiedų šalinimas nepadės, jei nepastebime kitų priežasčių, kodėl krūmas praranda jėgas. Dažnai tai – smulkios, bet lemtingos sodininkystės klaidos.

Dažniausiai pasitaikančios klaidos:

  • Per vėlyvas arba netinkamas genėjimas
  • Pernelyg saulėta ar per daug pavėsyje esanti vieta
  • Nepakankamas arba nereguliarus laistymas
  • Netinkama dirvos reakcija (pH) – hortenzijos mėgsta šiek tiek rūgštesnę dirvą
  • Per daug arba per mažai trąšų
  • Negyvos šakos ar žiedai palikti ant augalo per žiemą

Šių klaidų vengimas kartu su reguliariu negyvų žiedų šalinimu užtikrina, kad hortenzijos kasmet žydėtų vis sodriau ir ilgiau. Tai lengvi pataisymai, galintys sugrąžinti spalvas net į visai sunykusį krūmą.

Tiek nedaug reikia, kad hortenzijos atsigautų

Hortenzijų žiedų šalinimas padeda augalui ne tik atrodyti tvarkingiau, bet ir išlaikyti jėgas, nukreiptas į naujų žiedų formavimą. Tai nesudėtinga, bet labai veiksminga priežiūros dalis, kurią verta įtraukti į kasdienius sodo darbus.

Reguliariai pašalinus nuvytusias galvas, hortenzijos tampa atsparesnės, ilgiau žydi ir džiugina sodresnėmis spalvomis. Tai viena tų smulkmenų, kurios per sezoną sukuria tikrai ryškų skirtumą.

Populiariausi

Naujausi

Rekomenduojame

Skaitykite daugiau