Baltijos jūros pakrantėse įsikūrusios Lietuva, Latvija ir Estija dažnai vadinamos “Baltijos valstybėmis”. Iš šių trijų šalių, Lietuva, nors ir tik šiek tiek didesnė už Latviją, pasižymi savo unikalia kultūra, istorija ir gamta. Šiame straipsnyje aptarsime keletą įdomių faktų apie Lietuvą, kurie praturtins jūsų supratimą apie šią Baltijos regiono šalį.
1. Lietuva yra didžiausia iš trijų Baltijos valstybių.
Baltijos jūros pakrantėse įsikūrusios Lietuva, Latvija ir Estija dažnai vadinamos „Baltijos valstybėmis“. Iš šių trijų šalių Lietuva yra didžiausia. Tačiau ji tik šiek tiek didesnė už Latviją.
2. Lietuva buvo paskutinė pagonių tauta Europoje.
Vienas įdomiausių faktų apie Lietuvą yra tai, kad ji buvo paskutinė pagonių tauta visoje Europoje.
Praėjus 1000 metų po to, kai likusi žemyno dalis atsivertė iš pagonybės, Lietuvos įsitikinimai buvo patikrinti ir teisingi. Jie reguliariai melsdavosi keliems dievams dėl tokių dalykų kaip oras, derlius ar vaisingumas.
Jų pasakojimai sėkmingai išsaugojo lietuvių kultūros aspektus ir padėjo pagrindus daugeliui papročių, kurie praktikuojami ir šiandien. Dėl unikalios religinės istorijos ir unikalaus folkloro derinio Lietuva išlieka įdomi vieta atrasti turtingą ir įvairiapusę ikikrikščioniškos pagoniškos kultūros istoriją.
Šiandien Lietuva išlieka viena ištikimiausių krikščioniškų tautų visoje Europoje. Nuo puošnių Vilniaus bažnyčių iki Šiaulių Kryžių kalno – krikščioniškas vietas galima apžiūrėti visoje šalyje.
3. Lietuvių kalba viena seniausių kalbų visame pasaulyje.
Tiesą sakant, lietuvių kalba yra seniausia išlikusi indoeuropiečių kalba, kilusi iš XVI a. Nepaisant santykinės tautos jaunystės, Lietuva labai didžiuojasi savo kalba ir daug dirba, kad ją išsaugotų ateities kartoms.
Nors anglų kalba gali būti plačiau vartojama tarptautiniame kontekste, ji išlieka svarbia lietuvių tapatybės ir kultūros dalimi, nes dauguma piliečių šalyje vartoja gimtąją kalbą.
4. Lietuvoje yra viena geriausiai išsilaikiusių viduramžių pilių pasaulyje.
Trakų pilis – ikoninis Lietuvos paminklas. Iš pradžių statyta XIV amžiuje, Trakų pilis buvo pirminė viduramžių Lietuvos didžiųjų kunigaikščių buveinė.
Šiais laikais daugelis ją laiko vienu svarbiausių Lietuvos ir jos istorijos simbolių. Trakų pilis per šimtmečius buvo gerai išsilaikiusi ir iš dalies rekonstruota, todėl ji yra vienas seniausių Europoje išlikusių paminklų, stovinčių kvapą gniaužiančių peizažų apsuptyje.
Šiandien ji atvira lankytojams, atvykusiems iš arti ir iš toli susipažinti su jos istorija ir sužinoti daugiau apie turtingą Lietuvos kultūros paveldą.
5. Tradicinė virtuvė yra soti, bet labai sveika.
Lietuvos virtuvė yra viena pikantiškiausių ir kvapniausių Europoje. Turtingi tradicijų, lietuviški patiekalai per daugybę metų perduodami iš kartos į kartą.
Tradicinėje virtuvėje dažniausiai yra mėsa, grūdai ir šviežios daržovės, todėl siūlomi įvairūs skoniai, kurie išskiria ją iš kitų virtuvių. Ingredientai yra vietinės kilmės. Įprastos daržovės, tokios kaip bulvės, grybai ir kopūstai, gaminamos šiek tiek skirtingai, priklausomai nuo to, kuriame regione esate – Vilnius, Kaunas ir Trakai suteikia savo unikalumo.
6. Lietuviai istoriškai buvo žemdirbiai.
Lietuva turi ilgą žemės ūkio tautos istoriją dėl lygaus reljefo ir vidutinio klimato. Šalyje gausu miškų, kurie šimtmečius tiekė kuru ir statybinėmis medžiagomis.
Net ir šiandien didelė dalis Lietuvos gyventojų gyvena kaimo vietovėse, kur vis dar vyrauja smulkus ūkininkavimas. XIX amžiuje Lietuvos ūkininkai diegė tokias naujoves kaip sėjomaina ir tręšimas; šie metodai prisidėjo prie didelio žemės ūkio augimo laikotarpio, kuris tęsėsi iki Antrojo pasaulinio karo.
7. Lietuva išgyvena keturis skirtingus metų laikus.
Lietuvoje vyrauja vidutinio klimato žemyninis klimatas su keturiais skirtingais metų laikais. Vasaros paprastai būna šiltos ir saulėtos, o žiemos gali būti šaltos ir pilkos. Pavasaris saulėtas, bet vėsus, su lietumi. Ruduo atneša trumpesnes dienas ir vėsesnę temperatūrą, bet nudažo lapus ryškiomis rudens spalvomis.
8. Lietuva yra 13-a aukščiausia valstybė pasaulyje.
Vienas įdomiausių faktų apie Lietuvą; ji užima 13 vietą pasaulyje pagal vidutinį ūgį. Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, lietuviai vyrai yra vidutiniškai aukščiausi – 1m 80cm, o lietuvaitės – įspūdingais 1m 70cm.
Remiantis šiais duomenimis, Lietuva yra viena aukščiausių pasaulio šalių, aplenkdama tokias šalis kaip Kanada ir Švedija.
9. Gyventojai švenčia dvi nepriklausomybės dienas
Per ilgą Lietuvos istoriją ji matė autonomijos laikotarpius ir laikus, kai buvo okupuota ir valdoma kitų šalių. Taigi ji švenčia dvi skirtingas nepriklausomybės dienas.
Vasario 16-oji – 1918 m., kai Lietuva paskelbė nepriklausomybę nuo Rusijos, o kovo 11-ąją – 1990 m., kai Sovietų Sąjunga nustojo egzistuoti ir Lietuvos žmonės vėl ėmė valdyti savo likimą.
Minėdami šiuos du savo tautos istorijos etapus, lietuviai Vasario 16-ąją švenčia Valstybės dieną ir Kovo 11-ąją – Nepriklausomybės atkūrimo dieną. Šios šventės pažymėtos vėliavomis, kalbomis, paradais, tradicinėmis dainomis ir šokiais, vaišėmis, fejerverkais.
10. Miškai užima beveik 30% šalies.
Visiems, kurie myli gamtą, tai bus vienas mėgstamiausių faktų apie Lietuvą. Lietuva visada buvo labai miškinga tauta, o 2020 m. 29,6 % šalies sudarė miškais apaugusios žemės.
Čia rasite daugiau nei 700 augalų rūšių, klestinčių didžiuliuose miškuose ir šlapžemėse. Lietuvos miškai, daugiausia sudaryti iš ąžuolų ir beržų, yra gyvybiškai svarbūs jos žmonėms ištekliai, tokie kaip vaistažolės ir medienos gaminiai.
Pastaraisiais dešimtmečiais buvo įdėta daug darbo siekiant išsaugoti šiuos brangius išteklius, todėl vyriausybė nustatė griežtus šios žemės naudojimo ir išgavimo reglamentus. Dėl šio įsipareigojimo siekti tvarumo Lietuva pirmauja tarp Europos šalių, kai kalbama apie miškų išsaugojimą.
11. Lietuvoje taip pat klesti gintaro pramonė.
psilankę Vilniuje, turistiniuose Trakų ir Palangos rajonuose greičiausiai pastebėsite parduotuves, pilnas gintaro papuošalų ir meno kūrinių.
Lietuva yra viena turtingiausių gintaro valstybių pasaulyje. Joje yra daugiau nei 65% visų Europos gintaro išteklių! Tai nėra mažas žygdarbis, nes kitose Europos dalyse paprastai randama tik nedidelė brangakmenio dalis.
Gintaro iš Lietuvos galima pamatyti įvairiausių spalvų – nuo geltonos iki oranžinės ir net gilaus medaus atspalvio. Lietuviškas gintaras, žinomas kaip „Baltijos auksas“, yra plačiai vertinamas visame pasaulyje dėl savo grožio ir retumo, todėl Lietuva yra viliojanti tauta visiems, kurie domisi šiuo nuostabiu brangakmeniu.
Išvada
Lietuva, būdama didžiausia iš Baltijos valstybių, išsiskiria savo įdomia istorija, kultūra, kalba ir gamta. Nuo senovės laikų ji išlaikė savo unikalumą ir tapo įspūdinga tauta, kurios gyventojai didžiuojasi savo šaknimis ir tradicijomis.
Iš klestinčios gintaro pramonės iki tvaraus miškų ūkio, Lietuva demonstruoja savo pasiruošimą saugoti ir dalintis savo turtu su pasauliu. Ši šalis su keturiais ryškiais metų laikais, turtinga istorija ir sočia bei sveika virtuve tikrai nusipelno dėmesio iš kiekvieno keliautojo. Tai vieta, kurioje gausite ne tik puikią kelionės patirtį, bet ir galimybę suprasti gilesnį šios šalies paveldą.