NaujienosŠis triukas su svogūnu išgelbės šiltnamį nuo pelėsio

Šis triukas su svogūnu išgelbės šiltnamį nuo pelėsio

Pelėsis šiltnamyje – dažna, bet labai erzinanti problema. Jis ne tik gadina derlių, bet ir naikina pačią dirvos struktūrą, silpnina augalus, o kartais net išskiria nemalonų kvapą.

Dėl šilumos ir drėgmės pertekliaus pelėsis plinta labai greitai, ypač jei šiltnamis vėdinamas nepakankamai arba augalai sodinami per tankiai.

Tuo metu, kai vieni griebiasi chemikalų, kiti ieško natūralesnių būdų. Ir čia netikėtai išryškėja tai, ką daugelis turi virtuvėje – paprastas svogūnas.

Pasirodo, svogūnas nuo pelėsio gali būti daug veiksmingesnis nei atrodo iš pirmo žvilgsnio.

Kodėl šiltnamyje atsiranda pelėsis?

Pelėsio augimas šiltnamyje dažniausiai yra ženklas, kad viduje vyrauja palankios sąlygos jam daugintis: drėgmė, šiluma ir prasta oro cirkuliacija.

Dažniausiai tai atsitinka pavasarį ar vasaros pradžioje, kai dienos šiltos, o naktimis temperatūra vis dar krenta, sukuriant kondensatą šiltnamio viduje.

Kartais pelėsis pasirodo ir dėl senos, neišvalytos žemės, ypač jei rudenį šiltnamis nebuvo tinkamai paruoštas žiemai.

Įtakos gali turėti ir netinkamas laistymas – kai vanduo lieka stovėti, o šaknys per ilgai būna drėgmėje.

Pavojingiausia tai, kad pelėsis retai kada apsiriboja viena vieta – jis plinta, naikina daigus, ir net trukdo žydėjimui bei vaisių mezgimui.

Kaip svogūnas padeda kovoti su pelėsiu?

Skamba netikėtai, bet svogūnas – viena iš seniausių ir veiksmingiausių liaudiškų priemonių, galinčių padėti kovoti su pelėsiu šiltnamyje.

Jo stiprus kvapas, natūralios sieros junginiai ir antibakterinės savybės veikia ne tik kaip repelentas kenkėjams, bet ir kaip grybelio plitimą stabdanti priemonė.

Pjaustytas svogūnas arba jo žievelės, paskleistos šalia augalų, sukuria nepalankią aplinką pelėsio sporoms.

Tai ypač naudinga, kai pelėsis pasirodo ties vazonėliais ar aplink pomidorų, agurkų, paprikų daigus – vietose, kur cheminės priemonės gali būti pavojingos.

Dar efektyvesnis metodas – svogūnų nuoviras. Užpylus susmulkintą svogūną vandeniu, palaikius ir nupurškus šiltnamio kampus, sienas ar net pačius augalus, galima pastebėti, kaip pelėsis pradeda trauktis jau po kelių dienų.

Kaip naudoti svogūną šiltnamyje nuo pelėsio?

Svogūnas nuo pelėsio – natūralus būdas apsaugoti šiltnamį
Spalvoti svogūnai – ne tik virtuvei, bet ir šiltnamiui shutterstock.com

Pelėsis šiltnamyje atsiranda ne tik dėl per didelės drėgmės, bet ir dėl nepakankamos oro cirkuliacijos, tankiai susodintų augalų ar nuolat šlapios žemės.

Daugeliui atrodo, kad vienintelė išeitis – stiprūs chemikalai. Tačiau vis daugiau sodininkų atsigręžia į natūralesnes priemones, o viena iš jų – svogūnas.

Tiek žali, tiek termiškai apdoroti svogūnai gali būti naudojami kaip veiksminga apsauga nuo pelėsio – svarbu tik žinoti, kaip tai padaryti teisingai.

Veiksmingi svogūno panaudojimo būdai nuo pelėsio:

  • Svogūnų nuoviras. Vieną didelį svogūną susmulkinkite, užpilkite litru karšto vandens ir palikite kelioms valandoms. Vėliau perkoškite ir naudokite kaip purškiklį pelėsiui paveiktose vietose.
  • Svogūnų žievelės. Sausas žieveles paskleiskite palei šiltnamio sienas arba problematiškas vietas, kur dažniausiai kaupiasi drėgmė. Jos veikia kaip natūralus absorbentas ir atbaido mikroorganizmus.
  • Pjaustytas svogūnas. Supjaustykite šviežią svogūną ir padėkite jo gabalėlius šalia augalų, kuriuos puola pelėsis. Kvapas ir fitoncidai veikia greitai – ypač, jei vieta uždara.

Naudodami šiuos metodus, ne tik kovosite su esamu pelėsiu, bet ir užkirsite kelią jo plitimui ateityje.

Svogūnas dar nebuvo toks naudingas: pelėsis traukiasi

Kai šiltnamyje pradeda kauptis drėgmė, o kampuose atsiranda pilkų ar baltų dėmių, daugelis sodininkų sunerimsta – tai dažnai pirmieji pelėsio požymiai.

Jei nesiimama veiksmų, šis grybelis gali ne tik pakenkti augalų šaknims ir lapams, bet ir išplisti taip, kad teks naikinti ištisus plotus.

Būtent todėl vis daugiau žmonių renkasi profilaktiką, o ne pasekmių tvarkymą. Svogūnas nuo pelėsio veikia ne tik kaip natūralus fungicidas – jis keičia mikroklimatą aplinkoje.

Jame esantys fitoncidai naikina mikroorganizmus, o skleidžiamas kvapas atbaido ne tik pelėsį, bet ir kitus grybelinius darinius.

Vienkartinis panaudojimas gali duoti laikiną efektą, bet jei svogūno priemones naudosite reguliariai – pastebėsite ilgalaikius rezultatus.

Be to, tai sprendimas, kuris nekenkia nei dirvožemiui, nei žmogaus sveikatai, todėl puikiai tinka ir jautresniems augalams.

Pabaigai: paprasta priemonė, didelis poveikis

Pelėsis šiltnamyje – dažna, bet sprendžiama problema. Ir kartais sprendimai slypi ten, kur mažiausiai tikimės – paprastas svogūnas nuo pelėsio tampa sąjungininku, kuris tyliai daro savo darbą.

Jo veikliosios medžiagos skleidžiasi ore ir stabdo grybelio plitimą natūraliai, be cheminių purškalų ar agresyvių priemonių.

Jei šiltnamyje jautėsi drėgmė, rūgštus kvapas ar pradėjo juoduoti paviršiai – pats metas išbandyti šį metodą.

Svogūnas kainuoja centus, o jo poveikis dažnai viršija lūkesčius. Tereikia pabandyti – o rezultatai nustebins ne vieną.

Populiariausi

Naujausi

Rekomenduojame

Skaitykite daugiau