Patarimai5 rožių veislės, kurios nebijo nei šalčių, nei ligų – ir žydi...

5 rožių veislės, kurios nebijo nei šalčių, nei ligų – ir žydi visą vasarą

Rožė – sodų karalienė. Tačiau daugelis sodininkų ją laiko kaprizinga: reikalaujančia ypatingo dėmesio, formavimo, tręšimo ir nuolatinės priežiūros. Kai kurie net atsisako jų vien dėl laiko stokos ar nenoro nuolat kovoti su ligomis.

Tačiau gera žinia ta, kad ne visos rožės tokios įnoringos. Selekcininkai jau seniai sukūrė veisles, kurios ne tik džiugina žiedais visą vasarą, bet ir yra atsparios šalčiui, ligoms, kenkėjams. Jų nereikia dengti žiemą ar nuolat purkšti – jos tiesiog auga ir žydi.

Jei svajojate apie įspūdingas rožes, bet neturite laiko jų lepinimui – šios rožių veislės be priežiūros gali būti tobula išeitis.

5 rožių veislės be priežiūros – atsparios šalčiui, ligoms ir žydinčios visą vasarą

Jei ieškote grožio ir praktiškumo derinio, šios penkios rožių veislės nustebins net skeptiškiausius. Joms nereikia specialių sąlygų, o žiedai – išraiškingi, gausūs ir ilgai džiuginantys.

1. ‘Morden Sunrise’ – keičianti spalvą, bet ne charakterį:
Kanados selekcininkų išvesta rožė, žydinti geltonai su rausvais tonais vėsesniu oru. Atspari juodajai dėmėtligėi, miltligei ir rūdims. Net ir žiemą gali būti neapsaugota – puikiai atlaiko šalčius.

2. ‘Martin Frobisher’ – subtili ir itin ištverminga:
Švelniai rožinė ar pieno baltumo rožė, išsiskirianti ne tik grožiu, bet ir stulbinančiu atsparumu šalčiui bei karščiui. Beveik neturi spyglių – todėl ypač tinka šeimoms su vaikais.

3. ‘New Fashion’ – žavi dviejų atspalvių elegancija:
Tai arbatinė hibridinė rožė, kurios vidus švelniai rožinis, o kraštai – sodriai raudoni. Be didelių reikalavimų dirvai ar priežiūrai – puikiai žydi net ir be ypatingo dėmesio.

4. ‘Coral Dawn’ – plintanti ir ištikima:
Puošni vijoklinė rožė, žydinti ryškiai rožiniais pilnaviduriais žiedais. Tvirta, atspari ligoms, žydi nuo vasaros pradžios iki pat šalnų. Puikiai tinka pergolėms ar tvoroms apželdinti.

5. ‘Muskus Prosperity’ – kukli išvaizda, bet karališka jėga:
Baltai žydinti muškusinė rožė – labai lengva prižiūrėti. Stambių žiedų, lengvai prisitaikanti prie įvairių sąlygų, puikiai ištveria šalčius net be papildomo dengimo.

Kaip išsirinkti rožes – patogu ir be streso

Ieškodami rožių, atkreipkite dėmesį į jų kilmę ir patikimumą. Patartina pasirinkti pasitaikanti gėlių ūkyje ar specializuotame rožių sodinukoje – tokie augalai būna pritaikyti vietiniam klimatui, geriau atlaiko mūsų žiemas ir dirvos sąlygas.

Pirkdami iš specialistų galite pasikonsultuoti dėl žemės, kurioje jas sodinsite, ir aptarti, kokio priežiūros lygio galite įsipareigoti. Tai svarbu – taip išvengiate situacijų, kai rožė atrodo graži nuotraukoje, bet nepasiteisina jūsų sąlygomis.

Atkreipkite dėmesį į sveikas šaknis ir stiebus – jie neturi būti pažeisti, pagelti ar džiūti. Tik sveiko pagrindo rožė gali augti stipriai ir žydėti be papildomos priežiūros. Kuo šios veislės labiau derinamos su jūsų galimybėmis ir klimatu – tuo geriau jos atsiskleis savo potencialą.

TAIP PAT SKAITYKITE: Eden rožės – kodėl jos laikomos gražiausiomis pasaulyje?

Kaip prižiūrėti rožių veisles be didelio rūpesčio

Rožių veislės be priežiūros – švelniai rožiniai žiedai ir pumpurai žydi be didelių pastangų.
Švelnių tonų rožės – elegantiškos ir nereiklios. – Nuotrauka iš: shutterstock.com

Net ir nereiklios rožės turi tam tikras minimalias priežiūros taisykles, kad jos žydėtų gausiai ir visą sezoną. Tinkamas derinys – patikima veislė + tinkamas auginimas = mažai darbo, bet daug žiedų.

Pirmiausia, svarbu žinoti, kad šios veislės gerai jaučiasi gerai pralaidžioje dirvoje. Jei ji labai sunki ar molinga, verta įterpti komposto arba durpių – taip šaknys lengviau „kvėpuos“ ir įsisavins drėgmę.

Antra, nors veislės atsparios ligoms, prevencinis stebėjimas visada naudingas. Periodiškai patikrinkite, ar ant lapų nėra dėmių, geltonų lopų ar nelygumo. Jei pastebite mažų problemų (pvz., keletas pažeidimų), pakanka nupjauti pažeistas dalis – tai sustabdo ligos plitimą be pesticidų.

Praktiškos priežiūros rekomendacijos:

  • Mulčiavimas: Pabarstykite medžių žievės dribsniais, kompostu arba smulkinta žole aplink krūmus – tai palaiko drėgmę ir stabdo piktžoles.
  • Langelių šaknų aeracija: Kartą per sezoną atsargiai sukaskite žemę aplink rožių pagrindą – tai padeda kvėpuoti šaknims.
  • Papildomas laistymas karštomis vasaromis: Net nereiklioms rožėms reikia drėgmės – laistykite kartą per savaitę, jei nėra lietaus.
  • Iškart pašalinkite nuvytusius žiedus: Tai padeda rožei formuoti naujus žiedus – ji žydės ilgiau ir gausiau.

Taip pat svarbu prisiminti – nors šios rožės nereikalauja gausios priežiūros, jos visuomet džiaugsis, jei kartą per sezoną gaus subalansuotą trąšą. Viskas – ne dėl dar vieno darbo, o dėl dar daugiau grožio jūsų sode.

REKOMENDUOJAME: Trąša, po kurios rožės žydi ilgai ir vešliai – patikrintas būdas

Rožių grožis be rūpesčių – tikrai įmanomas

Rinkdamiesi tinkamas rožių veisles be priežiūros, galite džiaugtis sodu, kuris žydi visą vasarą, bet nereikalauja pastovaus dėmesio ar sudėtingų darbų. Tokios rožės atsparios šalčiui, ligoms ir puikiai prisitaiko prie mūsų klimato.

Svarbiausia – tinkama pradžia: patikimas sodinukas, geras dirvožemis ir truputis priežiūros pačioje pradžioje. Toliau – rožės viską darys pačios. Jos augs, žydės ir džiugins ne tik jus, bet ir visus, kurie užsuks į jūsų sodą.

Populiariausi

Naujausi

Rekomenduojame

Skaitykite daugiau