Kai ant lapų pradeda rastis skylutės, o daigai atrodo tarsi apgraužti – daug kas puola ieškoti stiprių cheminių priemonių. Tačiau yra ir kitas kelias. Purškalas nuo kenkėjų, kurį galima pasigaminti patiems – veiksmingas, nekenkia augalams ir neapkrauna jų nereikalingais chemikalais. Toks sprendimas ypač tinka tiems, kas nori auginti sveiką derlių be žalos aplinkai ar savo sveikatai.
Purškalas veikia nuo dažniausių kenkėjų – amarų, tripsų, baltasparnių, o kai kurie sodininkai sako, kad padeda net nuo šliužų. Geriausia tai, kad jam pasigaminti nereikia nieko sudėtingo – dauguma ingredientų jau būna virtuvėje ar sandėliuke. Ir svarbiausia – augalams jis nepavojingas, o poveikis jaučiamas greitai.
Veiksmingo purškalo receptas – natūralu, paprasta ir saugu
Norint pasigaminti purškalą nuo kenkėjų, nebūtina pirkti brangių priemonių. Šis receptas jau seniai naudojamas tiek daržuose, tiek šiltnamiuose, ir daug kas jį vertina už tai, kad jis nekenkia nei augalams, nei dirvožemiui.
Reikės:
- 1 litro vandens
- 1 šaukšto natūralaus skysto ūkiško muilo arba ekologiško indų ploviklio (be kvapiklių)
- 1 šaukšto augalinio aliejaus (pvz., saulėgrąžų arba alyvuogių)
- 3–4 skiltelių česnako arba mažo gabalėlio tarkuoto česnako
- (nebūtina, bet veiksminga) – ½ šaukštelio aitriųjų pipirų miltelių arba šviežios čili
Viską sumaišykite ir palaikykite apie 4–6 valandas, kad česnakas spėtų „atiduoti“ veikliąsias medžiagas. Prieš purškiant, nukoškite ir supilkite į purkštuvą. Naudoti geriausia ryte arba vakare, kai saulė nebešviečia tiesiai ant augalų.
Purškite ant lapų viršaus ir apačios – būtent ten dažniausiai slepiasi kenkėjai. Procedūrą galima kartoti kas kelias dienas, ypač jei matomas kenkėjų suaktyvėjimas.
Kada purkšti, kad poveikis būtų stipriausias?
Nors purškalas nuo kenkėjų yra natūralus ir saugus, vis tiek svarbu žinoti, kada ir kaip jį naudoti, kad jis veiktų maksimaliai gerai.
Geriausias metas purškimui – anksti ryte arba vėlai vakare, kai saulė nebekaitina tiesiai. Taip išvengsite nudeginimų ant lapų, o veikliosios medžiagos ilgiau išliks aktyvios. Ypač svarbu purkšti ne tik viršutinę, bet ir apatinę lapų pusę – ten dažniausiai slepiasi amarai, baltasparniai ir kiti smulkūs kenkėjai.
Jei ką tik palijo ar augalai buvo laistomi iš viršaus – verta palaukti, kol jie pradžius. Taip purškalas geriau prilips prie paviršiaus. O jeigu orai labai karšti, purkšti reikėtų atsargiai ir pasirinkti vėsesnę dieną, kad augalai nepatirtų streso.
Dažnos klaidos, kurios silpnina purškalo poveikį
Net ir veiksmingas purškalas nuo kenkėjų gali neduoti laukto rezultato, jei naudojamas netinkamai. Viena iš dažniausių klaidų – purškimas tik „pro forma“, užpurškiant tik viršų. Taip kenkėjai, pasislėpę lapų apačioje ar stiebų susijungimuose, lieka nepaliesti.
Kita klaida – per stipri koncentracija. Atrodo, kad daugiau česnako ar muilo veiks geriau, bet iš tiesų tai gali pakenkti augalams – ypač jautresniems, kaip agurkai ar salotos. Laikykitės recepto proporcijų ir pirmą kartą purkškite mažą plotelį – taip galėsite įvertinti augalo reakciją.
Taip pat nereikėtų purkšti tiesiog per karštą dieną ar tiesioginėje saulėje. Ne tik sumažės efektyvumas, bet ir gali atsirasti dėmių ar nudegimų ant lapų.
Kokiems augalams šis purškalas tinka labiausiai?
Šis natūralus purškalas nuo kenkėjų ypač pasiteisina daržovėms ir prieskoniniams augalams, kuriuos valgome tiesiai nuo krūmo – agurkams, pomidorams, pupelėms, salotoms, ridikėliams, krapams, petražolėms. Kadangi sudėtyje nėra cheminių medžiagų, jis tinka ir jautriems augalams, kurių nerekomenduojama apdoroti stipriais pesticidais.
Puikiai tinka naudoti ir šiltnamyje – čia kenkėjai dažnai dauginasi greičiau, o saugi priemonė leidžia reaguoti iškart, nelaukiant didesnės žalos. Taip pat galima naudoti ant uogakrūmių, gėlių, prieskoninių žolelių – bet visada verta pradėti nuo mažesnio kiekio, kad įsitikintumėte, jog konkretus augalas reaguoja gerai.
Apibendrinimas
Rasti veiksmingą, bet saugų būdą kovoti su kenkėjais – tikrai įmanoma. Natūralus purškalas nuo kenkėjų gali būti puiki alternatyva cheminėms priemonėms, ypač jei norisi apsaugoti ne tik augalus, bet ir savo sveikatą. Svarbiausia – naudoti jį teisingai, pasirinkti tinkamą laiką ir nepersistengti su kiekiu.
Šis purškiklis tinka tiek šiltnamiui, tiek daržui, o rezultatus galima pastebėti jau po kelių dienų. Jei rūpiniesi tuo, ką valgai ir kaip augini – tai sprendimas, kurį verta išbandyti.