PatarimaiNuo šio purškalo nelieka nei amarų, nei miltligės – efektas stulbina

Nuo šio purškalo nelieka nei amarų, nei miltligės – efektas stulbina

Jei amarai jau apspito augalus, o ant lapų pradeda rastis baltas, lyg miltais pabarstytas sluoksnis – tai klasikinis ženklas, kad metas veikti. Ir greitai.

Dauguma griebiasi cheminių purškalų, bet yra sprendimas, kuris veikia ne prasčiau – ir tuo pačiu nekenkia nei augalams, nei dirvai.

Purškalas nuo amarų ir miltligės, pagamintas iš sodos, rapsų aliejaus ir natūralaus muilo, švelniai, bet labai efektyviai susitvarko su šiais dviem priešais.

Jį galima naudoti tiek šiltnamyje, tiek atvirame grunte – purškiant tiek daržoves, tiek gėles ar net vaismedžius. O geriausia – viską pasigaminsite patys vos per kelias minutes.

Kodėl šis mišinys veikia taip stipriai?

Kiekvienas šio purškalo ingredientas turi aiškų, mokslu pagrįstą poveikį – ir kartu jie sudaro stiprią, bet švelnią augalams formulę.

Soda keičia lapų paviršiaus pH. Dėl to miltligės sporos nustoja daugintis ir plisti. Ji ne žudo, o stabdo – tai svarbu, kad augalas galėtų pats atsigauti.

Rapsų aliejus padengia kenkėjus plėvele. Amarai, erkės ar net kiaušinėliai pasidengia plėvele ir tiesiog uždūsta – be jokios chemijos.

Skystas muilas – tarsi rišiklis. Jis leidžia purškalui tolygiai pasiskirstyti ant lapų ir padeda aliejui geriau prikibti prie paviršiaus bei vabzdžių.

Šis mišinys veikia ne per agresyviai, todėl nepažeidžia pačių augalų, net jei jie jautresni – pavyzdžiui, pomidorai, agurkai, rožės ar braškės.

Kaip pasigaminti ir naudoti šį natūralų purškalą?

Šį purškalą galima pasigaminti vos per kelias minutes, o visi ingredientai – buityje žinomi ir dažnai jau turimi namuose. Svarbiausia – laikytis tikslių proporcijų.

Mišinys turi būti pakankamai veiksmingas, kad paveiktų amarus ir grybelį, bet kartu ne per stiprus, kad nesudegintų augalo lapų ar žiedų.

Reikės:

  • 1 litras šilto (ne karšto) vandens
  • 1 valgomasis šaukštas sodos
  • 1 valgomasis šaukštas rapsų aliejaus
  • 1 arbatinis šaukštelis natūralaus skysto muilo (be kvapiklių ir dažiklių)

Į vandenį iš eilės sudėti visus ingredientus, maišyti, kol mišinys taps vientisas. Supilti į purkštuvą – naudoti tą pačią dieną.

Purškiama ant pažeistų augalų – tiek viršutinėje, tiek apatinėje lapų pusėje. Ypač svarbu padengti vietas, kur slepiasi amarai.

Purškti rekomenduojama vakare arba anksti ryte, kai saulė dar neįkaitusi – taip išvengiama lapų nudegimo.

Procedūrą kartoti kas 5–7 dienas, kol nematyti naujų amarų ar miltligės požymių. Jei pradėta anksti – dažnai užtenka vos dviejų purškimų.

Netinkamas purškimas gali pakenkti – svarbu žinoti ribas

Natūralus purškalas nuo amarų ir miltligės – miltlige apkrėsti pomidorų lapai
Būtent taip atrodo miltligės pažeisti lapai – šį vaizdą sustabdo natūralus purškalas. shutterstock.com

Per stiprus purškalas, per dažnas naudojimas ar netinkamas paros metas gali padaryti daugiau žalos nei naudos.

Nors soda, rapsų aliejus ir muilas yra natūralūs, jie veikia kaip paviršiaus aktyviosios medžiagos – tai reiškia, kad gali dirginti augalo ląsteles.


Jei purškiama saulėtą dieną, net ir švelnus mišinys gali sukelti lapų nudegimus. Štai kodėl rekomenduojama tai daryti vakare arba debesuotą rytą.

Taip pat nereikėtų naudoti šio purškalo ant labai jauno arba nusilpusio augalo – jų audiniai jautresni, o regeneracija lėtesnė.

Purškalą verta išbandyti ant vieno lapo ar mažo augalo ploto. Jei po paros neatsiranda jokių neigiamų pokyčių, galima naudoti plačiau.

Svarbu ir tai, kad mišinys nebūtų per ilgai laikomas – soda nusėda, aliejus atsiskiria, o muilas gali prarasti veiksmingumą. Todėl visada verta pasigaminti šviežią porciją.

Išvados: paprasta, bet veiksminga apsauga jūsų daržui

Kartais geriausi sprendimai slepiasi paprastume. Nereikia nei brangių chemikalų, nei sudėtingų purškalų – vos keli buitiniai ingredientai gali tapti puikia apsauga nuo kenkėjų.

Tinkamai naudojamas mišinys iš sodos, rapsų aliejaus ir natūralaus muilo leidžia išvengti amarų, miltligės ir kitų dažniausių augalų priešų, kartu saugant ir aplinką. Svarbiausia – stebėti augalus, naudoti atsargiai ir reaguoti į pirmuosius ženklus.

Jei ieškote saugaus ir nebrangaus būdo, natūralus purškalas nuo amarų ir miltligės tikrai vertas dėmesio. Jis patikrintas, veiksmingas ir pritaikomas daugeliui sodo augalų.

Populiariausi

Naujausi

Rekomenduojame

Skaitykite daugiau