ĮdomybėsBaisiausios ligos pasaulyje: 10 pagrindinių mirties priežasčių

Baisiausios ligos pasaulyje: 10 pagrindinių mirties priežasčių

2019 metais 10 pagrindinių mirties priežasčių sudarė 55% iš 55,4 milijono mirčių pasaulyje. Suprasdami šias priežastis, galime kurti geresnes sveikatos strategijas ir politiką, siekiant pagerinti globalią sveikatą.

Pagrindinės mirties priežastys: apžvalga

Pagrindinės mirties priežastys pasauliniu mastu yra susijusios su trimis plačiomis temomis: širdies ir kraujagyslių ligomis, kvėpavimo takų ligomis ir naujagimių būklėmis. Šias priežastis galima suskirstyti į tris grupes: užkrečiamosios ligos, neužkrečiamosios ligos ir traumos.

Širdies ir kraujagyslių ligos

  1. Išemine širdies liga: Pagrindinė mirties priežastis pasauliniu mastu, atsakinga už 16% visų mirčių. Nuo 2000 metų mirčių skaičius dėl šios ligos padidėjo daugiau nei 2 milijonais, pasiekdamas 8,9 milijono mirčių 2019 metais.
  2. Insultas: Antroji pagrindinė mirties priežastis, sudaranti apie 11% visų mirčių.

Kvėpavimo takų ligos

  1. Lėtinė obstrukcinė plaučių liga: Trečioji pagrindinė mirties priežastis, atsakinga už maždaug 6% visų mirčių.
  2. Apatinių kvėpavimo takų infekcijos: Ketvirtoji pagal dažnumą mirties priežastis ir pagrindinė užkrečiama liga, 2019 metais nusinešusi 2,6 milijono gyvybių.

Naujagimių būklės

  1. Naujagimių būklės: Penktoji pagrindinė mirties priežastis. Mirčių skaičius dėl šių būklių per pastaruosius du dešimtmečius smarkiai sumažėjo – nuo 3,2 milijono 2000 metais iki 2 milijonų 2019 metais.

Kitos svarbios mirties priežastys

  1. Trachejos, bronchų ir plaučių vėžys: Mirčių skaičius išaugo nuo 1,2 milijono iki 1,8 milijono, užimant šeštąją vietą.
  2. Alzheimerio liga ir kitos demencijos: 2019 metais ši liga užėmė septintąją vietą, ypač paveikdama moteris (65% visų mirčių).
  3. Viduriavimo ligos: Nors mirčių skaičius sumažėjo nuo 2,6 milijono 2000 metais iki 1,5 milijono 2019 metais, ši liga vis dar yra tarp pagrindinių mirties priežasčių.
  4. Cukrinis diabetas: Patekusi į dešimtuką, mirčių skaičius padidėjo 70% nuo 2000 metų, su didžiausiu padidėjimu tarp vyrų (80%).
  5. Inkstų ligos: Nuo 2000 metų šių ligų mirčių skaičius išaugo nuo 813 000 iki 1,3 milijono.
Pagrindinės mirties priežastys 2019 metais
Vieta Priežastis Mirčių skaičius (milijonai) Procentas
1 Išeminė širdies liga 8.9 16%
2 Insultas 6.1 11%
3 Lėtinė obstrukcinė plaučių liga 3.3 6%
4 Apatinių kvėpavimo takų infekcijos 2.6 4.7%
5 Naujagimių būklės 2.0 3.6%
6 Trachejos, bronchų ir plaučių vėžys 1.8 3.2%
7 Alzheimerio liga ir kitos demencijos 1.6 2.9%
8 Viduriavimo ligos 1.5 2.7%
9 Cukrinis diabetas 1.5 2.7%
10 Inkstų ligos 1.3 2.3%

Mirties priežastys pagal pajamų grupes

Pasaulio bankas klasifikuoja šalių ekonomikas į keturias pajamų grupes: žemos, žemesnės vidutinės, aukštesnės vidutinės ir aukštos.

1. Žemų pajamų šalys

Šiose šalyse žmonės dažniau miršta nuo užkrečiamųjų ligų nei nuo neužkrečiamųjų. Nors mirčių skaičius mažėja, šešios iš dešimties pagrindinių mirties priežasčių žemų pajamų šalyse yra užkrečiamosios ligos, tokios kaip maliarija, tuberkuliozė ir ŽIV/AIDS.

2. Žemesnės vidutinės pajamų šalys

Šioje pajamų grupėje yra labiausiai įvairių mirties priežasčių: penkios neužkrečiamos, keturios užkrečiamos ir viena trauma. Diabetas išaugo nuo 15-os iki 9-os vietos, o mirčių skaičius nuo šios ligos beveik padvigubėjo nuo 2000 metų.

3. Aukštesnės vidutinės pajamų šalys

Čia pastebimas didelis plaučių vėžio mirčių skaičiaus padidėjimas, kuris padvigubėjo nuo 2000 metų. Tik viena užkrečiama liga – apatinės kvėpavimo takų infekcijos – yra tarp dešimties pagrindinių mirties priežasčių.

4. Aukštų pajamų šalys

Aukštų pajamų šalyse mirčių skaičius dėl išeminės širdies ligos ir insulto sumažėjo atitinkamai 16% ir 21%. Tačiau Alzheimerio liga ir kitos demencijos išaugo, užimdamos antrąją vietą.

Kodėl svarbu žinoti mirties priežastis?

Žinant, kodėl žmonės miršta, galima pagerinti gyvenimo kokybę. Mirčių duomenys padeda įvertinti sveikatos sistemų efektyvumą ir nukreipti išteklius ten, kur jų labiausiai reikia. COVID-19 pandemija parodė, kaip svarbu turėti tikslius mirčių duomenis, siekiant veiksmingai valdyti sveikatos krizes.

Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) plėtoja standartus ir geriausias praktikas duomenų rinkimui ir analizavimui, siekdama užtikrinti, kad sveikatos informacija būtų tiksli ir laiku pateikta.

Išvados

2019 metais pagrindinės mirties priežastys sudarė daugiau nei pusę visų mirčių pasaulyje. Šių priežasčių supratimas padeda gerinti sveikatos politiką ir intervencijas, siekiant mažinti mirčių skaičių ir gerinti gyvenimo kokybę visame pasaulyje.

Šaltinis – Who

SourceWho

Populiariausi

Naujausi

Rekomenduojame

Partneriai

Skaitykite daugiau