ĮdomybėsDumble augantis nuodingas augalas: Nuokana (Cicuta Virosa)

Dumble augantis nuodingas augalas: Nuokana (Cicuta Virosa)

Nuokana, arba dar žinoma kaip Cicuta virosa, dažnai vadinamas dumble augantis nuodingas augalas, yra pavojinga nuodingų augalų rūšis, paplitusi Šiaurės ir Centrinėje Europoje, Šiaurės Azijoje ir Šiaurės Vakarų Šiaurės Amerikoje. Šis augalas, kuris dėl savo išvaizdos kartais painiojamas su salieru, yra žinomas dėl savo pavojingų toksinų, kurie gali sukelti mirtiną poveikį tiek žmonėms, tiek gyvūnams.

Kas yra nuokana (Cicuta Virosa)

Nuokana (Cicuta Virosa)
Nuokana (Cicuta Virosa)

Nuokana yra daugiametis žolinis augalas, kuris užauga iki 1-2 metrų aukščio. Jo stiebai yra lygūs, šakoti, bazėje išsiplėtę, purpuriniais dryžiais ir tuščiaviduriai, išskyrus lapų ir stiebo sąnarių pertvaras. Lapai išsidėstę pakaitomis, tripinatai ir tik šiurkščiai dantyti. Gėlės mažos, baltos, susitelkusios į tipiškas šeimos Apiaceae skėtinius žiedynus. Augalo sulčių kvapas primena salierus ar morkas, ir jos yra gelsvos spalvos.

Nuokana auga drėgnose pievose, upių pakrantėse ir kitose šlapiose bei pelkėtose vietose, kur jos natūrali aplinka suteikia puikią augimo terpę.

Nuokanos toksiškumas

Cicuta virosa yra vienas iš nuodingiausių augalų dėl joje esančio cikutoksino, kuris trikdo centrinės nervų sistemos veiklą. Cikutoksino simptomai žmonėms gali pasireikšti per maždaug 60 minučių po suvartojimo, sukeldami pykinimą, vemimą ir pilvo skausmus. Toksiškos dozės suvartojimas gali sukelti traukulius ir net mirtį. Gyvūnams, pavyzdžiui, avims, mirtina dozė yra apie vienas gramą augalo sveriant kilogramui gyvūno kūno svorio.

Net nedidelio augalo dalies suvartojimas gali sukelti sunkų apsinuodijimą.

Klinikinis gydymas

Gydymas susijęs su skubiu kvėpavimo takų valdymu ir traukulių kontrolė (parenteraliniai benzodiazepinai arba trumpai veikiantys barbitūratai), taip pat dekontaminacija, jei ji įmanoma anksti ir po paciento stabilizavimo bei palaikomojo gydymo. Inkstų nepakankamumo atveju sėkmingai naudojama hemodializė.


Išvados

Nors, dumble augantis nuodingas augalas – nuokana yra žavingas augalas savo baltais žiedais ir ryškiais stiebais, jo pavojingos savybės reikalauja, kad žmonės ir gyvūnai jį gerai pažintų ir saugotųsi jo. Edukacija ir informacijos skleidimas yra gyvybiškai svarbūs užkertant kelią netyčiniam apsinuodijimui ir išsaugant tiek žmonių, tiek gyvūnų gyvybes.

Populiariausi

Naujausi

Rekomenduojame

Naudingi straipsniai

Partneriai

Skaitykite daugiau