Vietnamietė Truong My Lan, viena turtingiausių moterų šalyje, neseniai buvo nuteista mirties bausme, tai pirmas kartas, kai Vietnamo istorijoje mirties bausmė skirta už ekonominius nusikaltimus. Truong, kuri devintojo dešimtmečio pabaigoje pradėjo investuoti į nekilnojamąjį turtą ir tapo vietinio banko, kuris vėliau tapo didžiausia privačia kredito organizacija šalyje, savininke, buvo pripažinta kalta sukčiavus su banko akcijomis ir lėšomis.
Teismo procese nustatyta, kad Truong My Lan per fiktyvias įmones įsigijo 90% Saigono komercinio banko akcijų, pažeisdama teisės aktus, kurie draudžia vienam asmeniui valdyti daugiau nei 5% banko akcijų. Be to, ji ir jos patikėtiniai vadovai iš banko išdavė milijonų dolerių vertės neveiksnių paskolų jos įmonėms, o gautas lėšas išgryninę išleido nežinomiems tikslams.
Teismas nustatė, kad bendra pavogta suma siekė net 22 milijardus dolerių, o tai sudaro apie 3% Vietnamo BVP. Truong taip pat apkaltinta kyšininkavimu, kad išvengtų auditorių dėmesio, perduodant milijonus dolerių atsakingoms asmenybėms. Pagrindinis liudininkas, verslininkės vairuotojas, atskleidė, kad reguliariai iš banko sąskaitų išimdavo pinigus, kuriuos laikydavo Truong namo rūsyje.
Šis bylos procesas tapo vienu iš didžiausių Vietnamo teisės istorijoje, kuriame dalyvavo 2700 liudininkų ir daugiau nei 200 teisininkų. Teismas nuteisė ne tik Truong My Lan, bet ir jos artimuosius, kurie taip pat dalyvavo šioje schemoje.
Vietnamo teisėsauga nurodo, kad mirties bausmė, kuri įvykdoma mirtina injekcija, yra skirta kaip galimas spaudimas kaltinamajai atgailauti ir padėti grąžinti pavogtas lėšas. Teigiama, kad jei bus grąžinta didelė dalis lėšų, Truong gali būti suteikta malonė ir bausmė pakeista į mažiau griežtą.
Byla daro didelį poveikį užsienio investuotojų pasitikėjimui Vietnamo rinkoje, rodydama, kad šalyje gali vyrauti korupcija ir neteisėta veikla. Tačiau valdžios institucijų pastangos kovoti su korupcija rodo, kad šalis siekia stiprinti teisinę sistemą ir atkurti pasitikėjimą.