PatarimaiSraigės bėga vos užuodusios šį kvapą – pabandžiau ir nepatikėjau

Sraigės bėga vos užuodusios šį kvapą – pabandžiau ir nepatikėjau

Vos tik pradeda šilti žemė, sode pasirodo sraigės. Vieną dieną matai gražius salotų lapus, o kitą – likę tik skylėti stiebai. Bandžiau įvairias priemones, bet tik eteriniai aliejai nuo sraigių parodė tikrai netikėtą efektą.

Pasirodo, šie mažyčiai kenkėjai yra labai jautrūs kvapams. Vos užuodusios tam tikrus aromatus – jos tiesiog pasitraukia. Kai išbandžiau pati, tikėjausi dar vieno „gal ir padės“. Tačiau sraigės išnyko taip greitai, kad likau nustebusi.

Dabar visada turiu šalia paprastą buteliuką kvapnaus aliejaus – ir jis darže veikia geriau nei brangios priemonės.

Kodėl sraigės taip jautriai reaguoja į kvapus?

Sraigės neturi gerai išvystytos regos, tačiau jų uoslė – itin stipri. Būtent kvapai padeda joms rasti maistą, drėgnas vietas ar pasislėpti nuo pavojų.

Kai ore pasklinda aitrus, natūralus aromatas, pavyzdžiui, eteriniai aliejai nuo sraigių, šie kvapai slopina jų instinktus. Sraigės jaučia grėsmę ir tiesiog keičia judėjimo kryptį.

Tai panašu į tai, kaip muses ar uodus veikia tam tikri augalai – kvapas neturi būti kenksmingas, užtenka, kad būtų nemalonus. Eteriniai aliejai veikia lyg natūralus barjeras, kurį sraigės stengiasi apeiti.

Šis jautrumas kvapams yra priežastis, kodėl natūralios priemonės kartais veikia net stipriau nei cheminės.

Eteriniai aliejai nuo sraigių, kurie veikia geriausiai

Sraigės ant medžio kelmo – dažna vieta, kur gali padėti eteriniai aliejai nuo sraigių.
Sraigės mėgsta drėgnas vietas, bet kvapai jas greitai atbaido. Nuotrauka iš: shutterstock.com

Ne visi kvapai sraigėms vienodai atgrasūs. Kai kurie eteriniai aliejai jų beveik neveikia, o kiti – tiesiog „išvaro“ iš lysvių per valandą.

Svarbiausia – kvapas turi būti stiprus, ilgai išliekantis ir natūralus. Sraigės ypač jautriai reaguoja į augalus, kurie jų natūralioje aplinkoje nesutinkami arba pasižymi aštriu aromatu.

Eteriniai aliejai nuo sraigių veikia dviem būdais: kvapas juos atbaido, o kontaktas su paviršiumi, kuriame aliejus susigeria, sukuria joms nemalonią aplinką judėti.

Veiksmingiausi eteriniai aliejai nuo sraigių:

  • Mėtų aliejus – šaltas, intensyvus kvapas, kurio sraigės tiesiog vengia.
  • Eukalipto aliejus – stiprus aromatas, ypač efektyvus po lietaus, kai kvapas dar labiau sustiprėja.
  • Rozmarinų aliejus – ne tik atbaido sraiges, bet ir padeda apsaugoti daržoves nuo kitų kenkėjų.
  • Česnakų eterinis aliejus – ne itin malonus žmonėms, bet sraigėms – tikra „raudona zona“.
  • Citrinžolės aliejus – vienas universaliausių natūralių repelentų, veikia ne tik sraiges.

Šiuos aliejus galima naudoti atskirai arba maišyti tarpusavyje – poveikis dažnai dar stipresnis, kai kvapai susijungia.

Svarbu naudoti tik tikrus, koncentruotus aliejus – ne kvapiklius ar esencijas. Ir visuomet skiesti su vandeniu, jei planuojama purkšti tiesiai ant žemės ar augalų.

Dar viena gudrybė – įlašinti kelis lašus ant akmens ar plytos tarp lysvių. Kvapas sklis ilgiau, o sraigės tų vietų tiesiog nebelies.

Kaip naudoti darže

Eterinius aliejus galima naudoti keliais būdais, tačiau svarbiausia – pastovumas. Vienkartinis purškimas retai duoda ilgalaikį efektą.

Paprasčiausia – įlašinti kelis lašus pasirinkto aliejaus į vandenį ir supilti mišinį į purkštuvą. Tada apipurkšti sodo takelius, lysvių kraštus ar vietas, kur dažniausiai renkasi sraigės. Kvapas pasklinda greitai, o augalų neliesti nereikia.

Jei dirvožemis labai sausas arba prieš pat purškimą buvo laistyta, kvapas gali greičiau išsisklaidyti. Tokiu atveju verta įlašinti truputį skysto muilo – jis padeda kvapui ilgiau išsilaikyti ant paviršiaus.

Kitas variantas – naudoti lašus tiesiai ant akmenų, plytelių ar medinių lentelių. Ypač veiksminga, jei tokie objektai išdėlioti aplink daržą. Kvapas išsiskiria lėtai, o sraigės tiesiog apeina tokias vietas.

Labai svarbu naudoti šią priemonę iš anksto – dar prieš masinį sraigių pasirodymą. Tuomet kvapas veikia prevenciškai, ir jų tiesiog nebūna.

Išvados

Eteriniai aliejai nuo sraigių – tai paprasta, saugi ir veiksminga priemonė, kurią verta išbandyti kiekvienam daržininkui. Jie neveikia kaip nuodai, bet sukuria aplinką, kuri sraigėms tiesiog nepakeliama.

Reguliarus naudojimas padeda apsaugoti daigus dar prieš pasirodant pirmajam žalojimui. O svarbiausia – nereikia nei brangių cheminių purškalų, nei kasdien rinkti sraiges rankomis.

Šiek tiek kvapo, truputis kantrybės – ir daržas vėl priklauso jums, ne sraigėms.

Populiariausi

Naujausi

Rekomenduojame

Skaitykite daugiau