PatarimaiKada sodinti bulves: tinkamas laikas ankstyvoms ir vėlyvoms veislėms

Kada sodinti bulves: tinkamas laikas ankstyvoms ir vėlyvoms veislėms

Kada sodinti bulves? Bulvių auginimas yra viena populiariausių užsiėmimų tarp mėgėjų sodininkų, ypač tarp tų, kurie nori užtikrinti šviežią ir skanų maisto produktą savo stalui. Vis dėlto, ne visi žino, kada geriausia sodinti skirtingas bulvių veisles, kad užtikrintų maksimalų derlių ir mažiausiai rizikingą auginimo procesą. Šiame straipsnyje pateikiama išsami informacija apie optimalius sodinimo laikus atsižvelgiant į bulvių veisles ir jų nokimo periodus.

Veislių klasifikavimas pagal nokimo laiką

Kada sodinti bulves? – Pirmiausia, svarbu suprasti, kad bulvių veislių įvairovė leidžia pasirinkti tinkamiausią veislę, atsižvelgiant į kiekvieno sodininko poreikius ir klimato sąlygas. Veislės pagal nokimo laiką išskirstomos taip:

  • Itin ankstyvos (35-50 dienų): pavyzdžiui, ‘PRADA‘, ‘COLOMBA‘, ‘ADORA‘.
  • Ankstyvos (50-65 dienos): ‘VINETA‘, ‘QUEEN ANNE‘, ‘ALOUETTE‘.
  • Vidurio ankstyvos (65-80 dienų) ‘ALOUETTE‘, ‘CAMELIA‘, ‘ACOUSTIC‘.
  • Vidutinio ankstyvumo (80-95 dienos): ‘ESMEE‘, ‘EMANUELLE‘, ‘MELODY‘, ‘KARELIA‘.
  • Vidutinio vėlyvumo (95-110 dienų): ‘VIOLET QUEEN‘, ‘ASTERIX‘, ‘CRANE‘, ‘AGATA‘.
  • Vėlyvos (110-120 dienų ir daugiau): ”LORCH‘, ‘ATLANT‘, ‘BRYASNK RED‘, ‘OLEVA‘.

Bulvių sodinimo laikas pagal veisles

Ankstyvos ir itin ankstyvos veislės

Šios veislės sodinamos kuo anksčiau pavasarį, kad būtų galima mėgautis ankstyvaisiais derliais. Dažniausiai bulves galima sodinti tada, kai dirvožemio temperatūra 12 cm gylyje pasiekia +9…+11°C. Pietinėse vietovėse šis laikas gali būti net kovo pabaigoje, o šiaurės regionuose – gegužės pradžioje.

Vidurio ankstyvos ir vidurio sezono veislės

Šių veislių sodinimo laikas labiau priklauso nuo regiono, tačiau paprastai jos sodinamos nuo vėlyvo balandžio iki vidurio gegužės. Jos idealiai tinka sodininkams, kuriems reikia stabilumo ir norintiems užauginti bulves, kurios gerai išsilaiko, atsižvelgiant į tai kada sodinti bulves.

Vidutinio vėlyvumo ir vėlyvos veislės

Sodinamos dar vėliau, nes jų vegetacijos periodas ilgesnis. Dažniausiai šios veislės sodinamos gegužės pabaigoje ar net birželio pradžioje, ypač regionuose, kur ilgiau išlieka šalti orai.

Sodinimo metodai

bulvių sodinimas - kada sodinti bulves
bulvių sodinimas – kada sodinti bulves

Bulvių auginimas yra įdomus procesas, leidžiantis pasirinkti iš įvairių sodinimo metodų, tačiau labai svarbu žinoti – kada sodinti bulves. Tiek tradiciniai, tiek neįprasti sodinimo būdai turi savo privalumus ir ypatumus, kurie gali būti pritaikyti atsižvelgiant į individualias sodininko sąlygas ir pageidavimus.

Tradiciniai bulvių sodinimo būdai

Tradiciniai metodai apima kelias labai paplitusias technikas, kurios yra naudojamos dėl jų efektyvumo ir paprastumo:

1. Sodinimas tranšėjose

Sodinimas tranšėjose yra vienas iš populiariausių būdų, nes jis leidžia gerai kontroliuoti drėgmę ir užtikrinti geresnį augalų maitinimą. Tranšėja kasama apie 10-15 cm gylio, o tarp eilučių paliekama apie 60-70 cm atstumas. Bulvės dedamos į tranšėjos dugną ir apibarstomos žeme, kad būtų apsaugotos nuo šalčio ir paruoštos ankstyvam dygimui.

2. Sodinimas keterose

Keteros – tai aukštesni žemės pylimai, kurie padeda apsaugoti bulves nuo drėgmės ir ligų. Bulvės dedamos ant žemės paviršiaus, o tada jos užpilamos žeme formuojant keterą. Šis metodas ypač tinka drėgnose vietovėse, kadangi užtikrina geresnį vandens nutekėjimą.

3. Tiesioginis sodinimas į dirvą

Paprastas ir greitas būdas, kai bulvės dedamos tiesiai į paruoštą žemę. Tai efektyvu sausose ir šiltose vietovėse, kur nėra didelio drėgmės pertekliaus. Sodinimas atliekamas nedideliu gyliu, užtikrinant, kad bulvės būtų pakankamai giliai, kad negalėtų užšalti.

Neįprasti bulvių sodinimo būdai

Inovatyvūs ir alternatyvūs bulvių auginimo būdai leidžia išnaudoti ribotas erdves arba sumažinti dirvos paruošimo darbų krūvį, o žinojimas kada sodinti bulves – priartina prie norimo rezultato:

1. Sodinimas maišeliuose

Šis metodas tinka tiems, kurie neturi pakankamai erdvės atvirame grunte arba nori išvengti dirvos ligų. Maišeliai užpildomi derlingu, gerai drenuojamu žemės mišiniu. Bulvės sodinamos į maišelius, kurie gali būti lengvai pernešami ir kontroliuojami. Tai taip pat palengvina bulvių nuėmimą, nes tiesiog reikia apversti maišelį.

2. Auginimas po šiaudais

Bulvių auginimas po šiaudais – tai ekologiškas būdas, leidžiantis sumažinti piktžolių augimą ir išlaikyti dirvožemio drėgmę. Bulvės dedamos ant žemės, o virš jų išbarstoma storas šiaudų sluoksnis. Šis metodas taip pat mažina būtinybę ravėti ir leidžia bulvėms augti švarioje aplinkoje.

3. Auginimas dėžėse

Panašus į maišelių metodą, bulvių auginimas dėžėse leidžia kontroliuoti auginimo sąlygas ir yra ideali išeitis miesto sodininkystei. Dėžės užpildomos žemės mišiniu ir į jas sodinamos bulvės. Dėžės gali būti statomos ant balkonų ar kitose mažose erdvėse, suteikiant galimybę mėgautis šviežiomis bulvėmis net miesto sąlygomis.

Regionų įtaka sodinimo laikui

Atsižvelgiant į skirtingus klimato ypatumus, bulvių sodinimo laikas gali skirtis. Pavyzdžiui, pietinėse regionuose sodinimas pradedamas anksčiau dėl greičiau sušylančio dirvožemio, o šiaurinėse vietovėse vėliau dėl ilgesnio šalto laikotarpio.


Išvada

Taigi, kada sodinti bulves? – Renkantis bulvių sodinimo metodą, svarbu atsižvelgti į asmenines sąlygas, turimą erdvę ir klimato ypatumus. Naudodamiesi šiais metodais, galite optimizuoti savo daržo plotą ir užtikrinti geresnį derliaus kokybę ir kiekį. Tinkamai parinkus metodą, bulvių auginimas gali tapti ne tik naudinga, bet ir malonia veikla.

Populiariausi

Naujausi

Rekomenduojame

Naudingi straipsniai

Partneriai

Skaitykite daugiau