PatarimaiPomidorų daigai pamėlo po šalnų? Ne viskas taip blogai

Pomidorų daigai pamėlo po šalnų? Ne viskas taip blogai

Pavasario rytai gali būti klastingi – vakar saulė šildė, o šiandien pomidorų daigai pamėlavo, tarytum būtų gavę rimto šalčio. Nerimauti suprantama, bet ne visada būtina. Jei daigai atrodo tarsi „nušalę“, dar nereiškia, kad teks pradėti viską iš naujo. Iš tiesų, nušalę pomidorų daigai – tai gana dažnas reiškinys, ypač kai orai svyruoja nuo šilumos iki netikėtų šalnų. Ir čia turime gerų naujienų: kai kuriais atvejais daigai ne tik atgyja, bet ir tampa atsparesni.

Dažnai purpurinis ar melsvas atspalvis pasirodo ne tik dėl šalnų. Kartais tai gali būti fosforo trūkumas, per drėgna ar per rūgšti dirva, netinkamas substratas ar per mažas deguonies kiekis šaknims. Be to, kai kurios tamsesnės pomidorų veislės ir taip iš prigimties turi violetinį atspalvį ant stiebelių ar lapų apačios. Tad verta įvertinti visą situaciją, o ne iš karto griebtis sėklų maišelio iš naujo.

Kodėl nušalę pomidorų daigai pamėlynuoja?

Pirmoji mintis dažniausiai būna – per šalta. Ir tai dažniausiai tiesa. Pomidorų daigai jautrūs temperatūrai: kai naktimis termometras nukrenta iki 1–4 °C, ypač jei jie laikomi be papildomos apsaugos, lapeliai ir koteliai gali įgyti melsvą ar purpurinį atspalvį. Tai augalo reakcija į stresą.

Tačiau ne viskas susiję vien su šalčiu. Daigų pamėlynavimas gali būti ir ženklas, kad jie neįsisavina fosforo – svarbaus elemento augimo pradžioje. Kai žemė šalta arba per rūgšti, fosforo pasisavinimas sutrinka. Net jei jo dirvoje yra, augalas jo tiesiog „nepasiima“.

Be to, kai kurie substratai, ypač durpiniai, gali būti netinkami daigų vystymuisi – dėl to šaknims trūksta oro, jos pradeda „dusti“, o pats augalas sustoja augti ir keičia spalvą. Ir galiausiai – ne visada violetinis atspalvis reiškia problemą. Kai kurios veislės, tokios kaip ‘Black Beauty’ ar ‘Bi-color’, natūraliai turi tamsesnius daigus.

Ką daryti, kai daigai pamėlsta: veiksmingi žingsniai

Pirmiausia – panikuoti nereikia. Nušalę pomidorų daigai dažnai atsigauna vos pasitaisius oro sąlygoms. Tačiau jeigu norisi padėti greičiau, štai kas iš tikrųjų veikia:

1. Šiluma – svarbiausias faktorius. Jei tik įmanoma, daigus nakčiai reikėtų laikyti šiltesnėje vietoje arba dengti agroplėvele. Net trumpas atšalimas gali paveikti jautrius daigelius, o šiluma padeda jiems atsistatyti.

2. Palaistykite pienu. Naminio pieno ir vandens mišinys (santykiu 1:8) dažnai naudojamas kaip liaudiška priemonė augalams sustiprinti. Jis veikia kaip lengvas stimuliatorius, o kartu aprūpina mikroelementais.

3. Patikrinkite substratą. Jeigu daigai neauga, o žemė nuolat drėgna – gali būti, kad substratas per rūgštus arba per sunkus. Tokiu atveju persodinimas į kitą žemę gali būti vienintelis sprendimas.

4. Papildomas fosforas. Fosforo trūkumo požymiai – violetiniai lapai ar stiebai. Galima naudoti natūralias priemones, pavyzdžiui, kaulamilčius arba specialias bio trąšas su fosforu.

Svarbu nepersistengti – kai kurie pomidorų augintojai pabrėžia, kad ši laikina būklė dažnai būna… naudinga. Daigai grūdinasi, tampa atsparesni, o vasarą duoda stipresnį derlių.

Kaip suprasti, kad nušalę pomidorų daigai jau nebeatsigaus?

Nušalę pomidorų daigai su pažeistais lapais ir minkštais stiebais, nebeatsigauna po šalnų.
Stipriai pažeisti, nebeatsigaunantys nušalę pomidorų daigai – atpažinti juos padeda vytimas, tamsūs lapai ir suminkštėję stiebai. Nuotrauka iš vecteezy.com

Nors daugeliu atvejų nušalę pomidorų daigai atsigauna, kartais žala būna per didelė. Tam, kad be reikalo nelauktumėte ir neprarastumėte laiko, svarbu žinoti, kada verta persėti.

Jeigu daigai neauga kelias dienas iš eilės, jų lapai suvytę, tamsūs ar tapę permatomi, o stiebai suminkštėję ar pažaliavę iki pat pagrindo – tai ženklas, kad augalas stipriai pažeistas ir tikimybė jam atsigauti labai menka.

Kitas svarbus signalas – pūvantis kvapas ar matomi pelėsio židiniai ties šaknimis arba vazonėlio paviršiuje. Tokiu atveju net ir pakoregavus sąlygas, augalas nebeatsistatys.

Taip pat verta atkreipti dėmesį į tai, kaip reaguoja kiti šalia augantys daigai. Jei visi reaguoja vienodai – problema greičiausiai aplinkos sąlygose. Bet jei tik keli atrodo „mirštantys”, geriau juos pašalinti, kad neplistų galimos infekcijos ar pelėsiai.

Išvada: pamėlę daigai – dar ne pabaiga

Pavasaris nenuspėjamas, o nušalę pomidorų daigai – ne retas reiškinys. Tačiau svarbiausia – nepasiduoti iš karto. Dažnai tai tik laikinas stresas: vos atšilus orui, pagerinus sąlygas ar suteikus papildomo maisto, daigai vėl sužaliuoja ir pradeda augti kaip niekur nieko.

Pamėlynavimas – tai ne mirties nuosprendis, o augalo signalas, kad jam kažko trūksta: šilumos, fosforo ar oro šaknims. O jei dar pridėsime šiek tiek rūpesčio ir kantrybės – jūsų daržinė vasarą džiugins sultingais, tvirtais pomidorais.

Taigi, kol vieni sėja iš naujo, jūs galbūt išgelbėsite savo daigus – ir tai bus ne mažesnis džiaugsmas nei pirmas raudonas vaisius ant krūmo.

Populiariausi

Naujausi

Rekomenduojame

Partneriai

Skaitykite daugiau