Kai amarai užpuola daržą ar šiltnamį, nervai greitai pasiekia ribą. Chemija dažnai neveikia taip, kaip norėtųsi, o natūralūs būdai – ne visada patikimi. Tačiau šis purškalas nuo amarų nustebino net skeptikus: vienas paprastas mišinys, ir kenkėjų kaip nebūta.
Rezultatai pasimatė jau po pirmo purškimo – lapai atsitiesė, nauji ūgliai nebuvo pažeisti, o augalai augo kaip ant mielių. Šį receptą perdavė patyrusi daržininkė, išbandžiusi jį su pomidorais, agurkais ir net serbentais. Tai ne dar viena „gal ir veiks“ priemonė – tai tas atvejis, kai amarų naikinimas pasiteisina visam sezonui.
Šiame straipsnyje papasakosime, kaip pasigaminti purškalą, kuris veikia iš karto, nekenkia augalams ir saugo juos ilgai. Mišinys susideda iš trijų lengvai randamų ingredientų, o svarbiausia – nereikia nei chemijos, nei brangių preparatų.
Purškalas nuo amarų, kuris tikrai veikia
Jei ieškai būdo, kaip išnaikinti amarus greitai ir ilgam – šis purškalas nuo amarų bus tavo pagalbininkas numeris vienas. Jis veikia ne vieną dieną, o visą sezoną, ir tam nereikia jokių chemikalų.
Mišinį galima pagaminti per kelias minutes, o veiksmingumas patikrintas šiltnamiuose, daržuose ir net ant dekoratyvinių augalų. Amarai tiesiog dingsta – be pėdsakų.
Ko reikės:
- 1 litro drungno vandens
- 1 valgomojo šaukšto bet kokio aliejaus (geriausia – rapsų ar saulėgrąžų)
- 3–4 lašų bekvapio indų ploviklio
- 1 valgomojo šaukšto česnako ar svogūnų lukštų nuoviro (galima ir šviežiau spausta česnaką ar svogūną įdėti)
Kaip pasigaminti:
Į vandens butelį supilk aliejų, įlašink indų ploviklio ir galiausiai įpilk česnako ar svogūnų lukštų nuoviro. Viską gerai suplak, kad ingredientai susijungtų. Purškalu apipurkšk augalus vakarais – kai saulė jau nenudegins lapų. Užtenka 1–2 kartų per savaitę, o efektas pastebimas iškart.
Kodėl šis purškalas nuo amarų veikia taip gerai?
Šis purškalas nuo amarų puikiai veikia, nes jis ne tik pašalina matomus kenkėjus, bet ir neleidžia jiems grįžti. Skirtingai nei cheminės priemonės, kurios veikia trumpai ir dažnai kenkia patiems augalams, šis mišinys yra švelnus, bet kartu nepaprastai efektyvus.
Aliejus apsunkina kvėpavimą:
Aliejus apgaubia amarus plėvele, kuri sutrikdo jų kvėpavimą. Taip jie žūsta greitai ir be papildomos žalos augalui. Be to, aliejaus plėvelė šiek tiek atbaido ir kitus kenkėjus, ypač jei tai daroma reguliariai.
Indų ploviklis padidina poveikį:
Nors jo dedama vos keli lašai, ploviklis suardo amarų apsauginį sluoksnį, todėl aliejus ir kiti komponentai veikia dar efektyviau. Tai tarsi klijai – be jų mišinys tiesiog nuslystų nuo lapų paviršiaus.
Česnako ar svogūnų nuoviras veikia kaip repelentas:
Šių augalų kvapas amarams itin nemalonus, todėl jie vengia net grįžti į tą pačią vietą. Be to, česnakas turi natūralių antibakterinių savybių, kurios stiprina augalo apsaugą nuo kitų ligų.
Purkšk vakare – svarbu:
Dienos metu saulė gali nudeginti lapus, jei ant jų liks lašelių. Todėl purškimas vakare ar apniukusią dieną – būtina sąlyga, jei nori, kad augalai būtų apsaugoti, o ne pažeisti.
Tinka beveik visiems augalams:
Šį purškalą nuo amarų galima naudoti ant daržovių, vaiskrūmių ir net kambarinių augalų. Tik prieš pirmą kartą verta pabandyti ant vieno lapelio – kad įsitikintum, jog reakcijos nėra, ypač jei augalas jautresnis.
Kada pradėti ir kaip dažnai purkšti
Pirmąjį purškimą geriausia atlikti vos pastebėjus pirmuosius amarų požymius – smulkias dėmeles, susisukusius lapelius ar pačius vabaliukus ant ūglių. Nevertėtų laukti, kol kenkėjų bus pilna – kuo anksčiau imsitės veiksmų, tuo greičiau bus pasiektas efektas.
Profilaktiškai šį purškalą nuo amarų galima naudoti ir be matomų požymių, ypač jei praeitą sezoną turėjai problemų su šiais kenkėjais. Toks prevencinis veiksmas padeda išvengti amarų antplūdžio dar prieš jam prasidedant.
Purkšti rekomenduojama 1–2 kartus per savaitę, priklausomai nuo situacijos. Jei amarų daug – galima kas 3–4 dienas, o kai situacija suvaldyta – užtenka kartą per savaitę palaikomajam efektui.
Labai svarbu purkšti kruopščiai – ne tik viršutinę, bet ir apatinę lapų pusę, nes būtent ten amarai dažniausiai slepiasi. Nepamiršk ir ūglių – ten jie pirmiausia įsitaiso ir pradeda daugintis.
Po stipraus lietaus purškimą reikėtų pakartoti, nes vanduo nuplauna dalį apsauginės plėvelės. Reguliarumas – tai raktas, užtikrinantis, kad amarai nebegrįš visą sezoną.
Paprasta priemonė, bet rezultatai – stulbinantys
Kartais efektyviausi sprendimai būna patys paprasčiausi. Šis purškalas nuo amarų – ne išimtis. Vos keli ingredientai, vos kelios minutės paruošimui – o augalai apsaugoti visam sezonui.
Svarbiausia – nuoseklumas. Neužtenka vieno purškimo, jei amarų daug. Bet jei imiesi laiku, laikaisi dažnio ir purški sąžiningai, rezultatai tikrai nudžiugins. Amarai ne tik dingsta – jie daugiau nebegrįžta.
Toks purškalas nuo amarų tinka visai šeimai – jį gali naudoti ir patyrę daržininkai, ir pradedantieji. Nereikia brangios chemijos ar sudėtingų receptų. Tereikia šiek tiek kantrybės ir natūralaus požiūrio į augalų priežiūrą.