SveikataSunoko juodieji serbentai – bet ar žinote, ką gydo?

Sunoko juodieji serbentai – bet ar žinote, ką gydo?

Liepos pabaigoje soduose karaliauja juodieji serbentai. Sultingi, tamsūs uogų kekiai kviečia ragauti – švieži, ką tik nuo krūmo, jie gaivina ir maloniai rūgštūs. Bet ar kada nors susimąstėte, kuo jie iš tiesų naudingi mūsų sveikatai?

Nors ši uoga dažna lietuvių daržuose, jos gydomosios savybės vis dar nuvertinamos. O juk tai vienas stipriausių natūralių antioksidantų šaltinių – nedidelė sauja gali turėti stipresnį poveikį nei kai kurie papildai iš vaistinės.

Juodųjų serbentų nauda sveikatai slypi ne tik uogose, bet ir jų lapuose. Šios augalo dalys naudojamos liaudies medicinoje jau šimtmečius – nuo imuniteto stiprinimo iki kraujospūdžio mažinimo. Ir tai tik pradžia.

Kuo juodieji serbentai tokie ypatingi?

Juodieji serbentai nėra tik vasaros skanėstas – tai maistinė bomba, pilna vertingų medžiagų. Jie turi daugiau vitamino C nei citrusai: vos 100 gramų uogų gali padengti net kelias dienos normas. Būtent dėl šios priežasties serbentai laikomi natūraliu imuniteto stiprikliu.

Be vitamino C, šios uogos gausios antocianinų – pigmentų, kurie suteikia tamsią spalvą ir saugo ląsteles nuo oksidacinio streso. Taip pat jose randama vitamino E, kalio, geležies, flavonoidų bei natūralių priešuždegiminių junginių.

Šiltnamyje užaugintas vaisius dažnai atrodo gražiai, bet juodieji serbentai turi tai, ko nepamatysi plika akimi – natūralų atsparumą ligoms ir senėjimui stabdančių savybių. Ir kuo uoga tamsesnė – tuo daugiau joje šių medžiagų.

Nuo kokių ligų padeda juodieji serbentai?

Juodųjų serbentų nauda sveikatai nėra tik liaudies išmintis – ją patvirtina ir moksliniai tyrimai. Uogose esantys vitaminai, antioksidantai ir priešuždegiminės medžiagos veikia organizmą kompleksiškai, todėl serbentai padeda ne tik „peršalus“.

Šios uogos tinka tiek kasdienei profilaktikai, tiek tam tikrų negalavimų palengvinimui. Reguliariai vartojamos, jos stiprina imuninę sistemą, gerina kraujotaką, mažina uždegiminius procesus organizme.

Ligos ir sutrikimai, kuriuos gali palengvinti juodieji serbentai:

  • Peršalimo ligos ir virusinės infekcijos
  • Aukštas kraujospūdis
  • Sąnarių uždegimai ir reumatiniai skausmai
  • Regėjimo silpnėjimas (ypač naktinis matymas)
  • Šlapimo takų uždegimai
  • Cholesterolio disbalansas
  • Oda su polinkiu į uždegimus ar aknę
  • Lėtinio nuovargio sindromas

Juodieji serbentai – tai natūrali pagalba organizmui, kai šis kovoja su kasdieniais ar lėtiniais iššūkiais. Jie veikia švelniai, bet nuosekliai, ypač kai tampa nuolatiniu vasaros meniu dalimi.

Kaip vartoti juoduosius serbentus?

Norint, kad juodųjų serbentų nauda sveikatai būtų reali, svarbu žinoti ne tik ką, bet ir kaip vartoti. Uogos pačios savaime stiprios, bet netinkamai ruošiamos ar persaldintos – praranda didžiąją dalį savo vertės.

Būtent todėl svarbu pasirinkti paprastus, natūralius būdus, kaip jas įtraukti į kasdienį racioną, neprarandant jų gydomųjų savybių.

1. Vartokite šviežias uogas:
Idealu – ką tik nuskintos, neperdirbtos. Švieži serbentai turi daugiausiai vitamino C ir antioksidantų.

2. Šaldykite sezono metu:
Šaldymas – vienas geriausių konservavimo būdų. Užšaldytos uogos nepraranda veikliųjų medžiagų ir gali būti naudojamos visus metus.

3. Venkite per saldaus apdorojimo:
Uogienės ar kompotai – skanu, bet virimas ir cukrus sumažina naudą. Vietoje to – uogos su šlakeliu medaus ar natūralus serbentų vanduo.

4. Išbandykite lapų arbatą:
Džiovinti serbentų lapai tinka šlapimo takų stiprinimui, prakaitavimui, bendram organizmo valymui. Juodųjų serbentų lapų arbata švelniai detoksikuoja kūną ir ramina uždegimus, ypač kai vartojama reguliariai.

5. Vartokite reguliariai, bet saikingai:
Nereikia didelių kiekių – užtenka 1–2 saujų uogų ar vieno puodelio arbatos per dieną, kad pajustumėte poveikį.

Juodųjų serbentų nauda sveikatai – ne tik nuo peršalimo

Juodųjų serbentų nauda sveikatai – prinokusios uogos skinamos rankomis, šalia pilna pintinė derliaus.
Natūralus vitaminų šaltinis – tiesiai nuo krūmo į delną. – Nuotrauka iš: shutterstock.com

Juodieji serbentai dažnai prisimenami tik žiemą, kai susloguojame ar norisi „ko nors nuo imuniteto“. Tačiau šių uogų poveikis kur kas platesnis.

Reguliarus vartojimas padeda išlaikyti gerą savijautą, sumažinti uždegimus, pagerinti kraujotaką ir net apsaugoti akis nuo nuovargio.

Naudos sveikatai, kurias suteikia juodieji serbentai:

  • Stiprina imunitetą ir saugo nuo peršalimo
  • Gerina kraujotaką ir padeda mažinti kraujospūdį
  • Apsaugo nuo oksidacinio streso – saugo ląsteles nuo pažeidimų
  • Skatina šlapimo išsiskyrimą ir valo organizmą
  • Malšina sąnarių uždegimus ir reumatinius skausmus
  • Palaiko odos sveikatą – mažina uždegimus, pagerina elastingumą
  • Stiprina regėjimą, ypač esant regos nuovargiui
  • Mažina cholesterolio kiekį kraujyje

Tai viena iš tų uogų, kurios ne tik malonios skoniu, bet ir veikia kaip švelni, kasdienė prevencija. Ir būtent todėl juodųjų serbentų nauda sveikatai tokia vertinama tiek tarp senolių, tiek šiuolaikinėje natūralioje medicinoje.

Išvados

Juodieji serbentai – daugiau nei vasaros uogos. Jie tyliai stiprina organizmą, valo, ramina, ir tuo pačiu yra vienas paprasčiausių būdų pasirūpinti savo sveikata be papildų ar sintetinių preparatų.

Įtraukus juoduosius serbentus į kasdienį racioną – šviežius, šaldytus ar kaip arbatą – galima sustiprinti kūną iš vidaus. Juodųjų serbentų nauda sveikatai – tai ne pažadas, o tvirtai įrodytas augalo poveikis, kurį verta prisiminti kasmet.

Populiariausi

Naujausi

Rekomenduojame

Skaitykite daugiau