Kojų padų niežulys yra dažna, tačiau neretai ignoruojama problema. Daugelis žmonių susiduria su šiuo nemaloniu pojūčiu, tačiau retai supranta jo priežastis. Tai gali būti ženklas tiek apie nedidelį sudirginimą, tiek apie rimtesnę sveikatos problemą. Šiame straipsnyje išsamiai aptarsime, kodėl niežti kojų padus, kokios yra pagrindinės priežastys, ir kaip palengvinti šią būklę.
Pagrindinės priežastys, kodėl niežti kojų padus
Kojų padų niežulys gali atsirasti dėl daugybės skirtingų priežasčių – nuo paprasto odos sudirginimo iki rimtesnių sveikatos problemų. Ši problema neretai trukdo jaustis patogiai, tačiau supratus, kas ją sukelia, lengviau rasti tinkamą sprendimą.
Pateikiame keletą dažniausiai pasitaikančių priežasčių, kodėl niežti kojų padus.
1. Grybelinės infekcijos
Grybelinės infekcijos yra labai dažnos tarp sportuojančių ar daug prakaituojančių žmonių. Grybelis dauginasi drėgnose, uždarose aplinkose, todėl netinkama pėdų higiena gali greitai pabloginti situaciją.
Simptomai:
- Niežulys, kuris stiprėja vakare ar po avalynės dėvėjimo.
- Odos paraudimas tarp pirštų ar ant padų.
- Odos lupimasis ir pleiskanojimas.
- Įtrūkimai ar skausmingos pūslelės.
Naudokite priešgrybelinius kremus ar purškalus, kuriuos galite įsigyti be recepto. Stenkitės laikyti pėdas sausas, dėvėkite medvilnines kojines ir keiskite jas kasdien. Avalynę rinkitės orui pralaidžią, o baseinuose ar dušuose naudokite šlepetes.
2. Alerginės reakcijos
Kojų padų oda gali reaguoti į dirgiklius, su kuriais kasdien kontaktuoja. Tai gali būti tam tikri skalbikliai, cheminės medžiagos ar naujos avalynės medžiagos.
Simptomai:
- Staiga atsiradęs niežulys.
- Paraudusi, sudirgusi oda.
- Maži iškilimai ar bėrimas.
Išsiaiškinkite, kokia medžiaga galėjo sukelti reakciją, ir jos venkite. Pakeiskite skalbiklį ar avalynę į hipoalerginius variantus. Dirginimui nuraminti galite naudoti raminamuosius kremus su alaviju ar kalaminu. Jei reakcija nepraeina, kreipkitės į gydytoją dėl antihistamininių vaistų.
3. Sausa oda
Ši būklė ypač dažna šaltuoju metų laiku arba tarp žmonių, kurie per daug laiko praleidžia šildomose patalpose. Karštos vonios taip pat sausina odą, todėl tai dar labiau pablogina situaciją.
Simptomai:
- Šerpetojanti ar skilinėjanti oda.
- Šiurkštumas liečiant.
- Nedideli įtrūkimai, ypač ant kulnų.
Drėkinkite odą kasdien specialiais kremais ar tepalais, turinčiais šlapalo ar glicerino. Po maudynių švelniai nusausinkite kojas ir iškart patepkite jas drėkinamuoju kremu. Taip pat stenkitės vengti karšto vandens ir nebūkite jame per ilgai.
4. Egzema ar psoriazė
Tai lėtinės odos ligos, kurios sukelia uždegimą. Egzema dažniausiai pasireiškia kaip alerginė reakcija, o psoriazė yra susijusi su imunine sistema.
Simptomai:
- Uždegimo kamuojama, paraudusi oda.
- Pleiskanojimas ar sausos plokštelės.
- Niežulys, kuris gali būti labai intensyvus.
Jei įtariate egzemą ar psoriazę, pasikonsultuokite su dermatologu. Gydymui dažnai skiriami kortikosteroidų pagrindu pagaminti tepalai arba specialios terapijos. Venkite odos dirgiklių, pvz., sintetinių medžiagų ar stiprių cheminių ploviklių.
5. Neuropatija ar nervų pažeidimai
Neuropatija yra dažna problema tarp diabetu sergančių žmonių. Pažeisti nervai siunčia netikslius signalus į smegenis, todėl žmogus gali jausti niežulį be jokios išorinės priežasties.
Simptomai:
- Deginimo pojūtis.
- Dilgčiojimas ar nejautrumas.
- Kartais stiprus niežulys be matomų odos pokyčių.
Konsultuokitės su gydytoju dėl tinkamo gydymo. Neuropatijos atveju svarbu kontroliuoti cukraus kiekį kraujyje ir naudoti gydytojo rekomenduojamus medikamentus. Taip pat padėti gali masažai, fizinė terapija ar vitamino B papildai.
Kaip sumažinti kojų padų niežulį?
Jei niežti kojų padus, svarbu ne tik nustatyti priežastį, bet ir imtis veiksmų. Štai efektyvūs būdai, kurie gali padėti sumažinti niežulį:
1. Užtikrinkite tinkamą pėdų higieną
- Plaukite kojas šiltu vandeniu ir švelniu muilu.
- Gerai nusausinkite, ypač tarp pirštų.
- Naudokite antibakterinį ar priešgrybelinį purškalą, jei reikia.
Reguliari higiena padeda išvengti infekcijų, kurios dažnai sukelia niežulį. Kasdien keiskite kojines, kad pėdos būtų sausos ir švarios.
2. Drėkinkite odą
- Rinkitės kremus su glicerinu ar natūraliais aliejais.
- Tepkite drėkiklį iškart po maudynių, kai oda dar šiek tiek drėgna.
- Naudokite papildomus kremus šaltuoju metų laiku.
Sausa oda yra dažna niežulio priežastis, todėl svarbu ją intensyviai drėkinti. Tai sumažina šerpetojimą ir sudirgimą.
3. Venkite dirgiklių
- Pasirinkite natūralaus pluošto kojines ir avalynę.
- Naudokite skalbiklius, pažymėtus kaip „hipoalerginiai“.
- Atsisakykite stipriai kvepiančių muilų ar kosmetikos produktų.
Dirgikliai gali dar labiau pažeisti jautrią pėdų odą. Natūralūs produktai ir kvėpuojantys audiniai padeda sumažinti niežulio riziką.
4. Naudokite raminamuosius produktus
- Alavijo gelis padeda nuraminti sudirgusią odą.
- Kalaminas mažina alerginį niežulį.
- Specialūs aušinantys pėdų geliai suteikia momentinį palengvėjimą.
Raminantys produktai yra puikus būdas greitai sumažinti diskomfortą, kol ieškote ilgalaikio sprendimo.
5. Kreipkitės į gydytoją
- Jei niežulys nepraeina ilgą laiką.
- Jei simptomai blogėja, pvz., atsiranda žaizdų ar pūslių.
- Jei įtariate lėtinę ligą, pvz., diabetą ar psoriazę.
Kartais niežulys yra rimtesnės būklės ženklas, todėl gydytojas gali paskirti reikalingus vaistus ar terapiją.
Išvada
Kodėl niežti kojų padus? Kaip matėme, priežastys gali būti labai įvairios – nuo paprastos sausos odos iki rimtesnių ligų, tokių kaip grybelinės infekcijos ar nervų pažeidimai. Supratus pagrindinę niežulio priežastį, galima rasti tinkamą sprendimą ir sumažinti šį nemalonų pojūtį.
Svarbiausia – atkreipkite dėmesį į savo pėdų būklę ir neleiskite problemai užsitęsti. Jei niežulys nepraeina ar pastebite rimtesnius simptomus, nedelskite ir kreipkitės į gydytoją.
Šaltiniai
- Diagnosis and Management of Plantar Dermatoses, Cody J. Rasner, Sara A. Kullberg, David R. Pearson, Christina L. Boull, The Journal of the American Board of Family Medicine Mar 2022, 35 (2) 435-442; DOI: 10.3122/jabfm.2022.02.200410
- Weisshaar E, Szepietowski JC, Dalgard FJ, et al.; European S2k guideline on chronic pruritus. Acta Derm Venereol. 2019;99(5):469-506.
- Reamy BV, Bunt CW, Fletcher S. A diagnostic approach to pruritus. Am Fam Physician. 2011;84(2):195-202. Accessed August 5, 2021. https://www.aafp.org/afp/2011/0715/p195.html