SveikataParvo virusas B19: simptomai, komplikacijos ir rizikos grupės

Parvo virusas B19: simptomai, komplikacijos ir rizikos grupės

Parvo virusas B19, žinomas dėl savo sukeliamos ligos, dažniausiai paveikia vaikus, sukeldamas lengvas infekcijas su būdingais simptomais. Tačiau tam tikroms rizikos grupėms jis gali sukelti rimtesnes sveikatos problemas. Šiame straipsnyje aptarsime viruso simptomus, galimas komplikacijas ir kaip jis paveikia skirtingas populiacijas.

Parvo virusas – simptomai

Nors apie 20% užsikrėtusiųjų asmenų nepatiria jokių simptomų, dažniausiai infekcija pasireiškia šiais lengvais požymiais:

  • Karščiavimas
  • Galvos skausmas
  • Kosulys
  • Gerklės skausmas
  • Bėrimai
  • Sąnarių skausmas
Parvo virusas - Skruostų bėrimo simptomas
Parvo virusas – Skruostų bėrimo simptomas

Būdingiausias šios infekcijos požymis – tai “skruostų antausio” bėrimas. Šis raudonas bėrimas dažniausiai pasirodo ant veido ir yra labiau būdingas vaikams nei suaugusiems. Praėjus keletui dienų nuo pirmųjų simptomų, gali atsirasti antras bėrimas ant krūtinės, nugaros, sėdmenų bei rankų ir kojų. Šis bėrimas gali būti niežintis, ypač ant pėdų padų, ir paprastai išnyksta per 7-10 dienų, tačiau kartais gali atsirasti ir išnykti per kelias savaites. Parvo virusas B19 dažniausiau praeina savaime, laikantis simptominio gydymo.

Komplikacijos

Nors dažniausiai Parvo virusas būna lengvos formos ir nekelia didelių pavojų sveikiems vaikams bei suaugusiems, kai kuriais atvejais gali išsivystyti rimtos sveikatos komplikacijos, įskaitant nervų, sąnarių ar kraujo sistemos pažeidimus. Virusas gali sukelti reikšmingą kraujo ląstelių skaičiaus sumažėjimą (anemiją) asmenims, sergantiems tam tikromis kraujo ligomis ar turintiems nusilpusę imuninę sistemą.

Parvo virusas – gydymas

Parvo viruso B19 gydymas yra simptominis, nes specifinio antivirusinio gydymo šiam virusui nėra. Dažniausiai gydymas apima bendrus sveikatingumo palaikymo metodus ir simptomų šalinimą. Svarbu pabrėžti, kad visos gydymo priemonės turėtų būti taikomos tik pasitarus su gydytoju.

Būtini veiksmai ir palaikomoji terapija

  • Poilsis: Užsikrėtus Parvo virusu B19, ypatingai svarbu suteikti organizmui pakankamai poilsio. Tai padeda imuninei sistemai efektyviau kovoti su infekcija.
  • Skystis: Gausus skysčių vartojimas yra būtinas, kad būtų išvengta dehidratacijos, ypač esant karščiavimui ir prakaitavimui.
  • Karščiavimą mažinantys vaistai: Vaistai, tokie kaip paracetamolis ar ibuprofenas, gali būti vartojami karščiavimui mažinti ir sąnarių skausmui šalinti. Svarbu laikytis gydytojo nurodytų dozių ir vartojimo instrukcijų, kad būtų suvaldytas parvo virusas B19.

Specifinės grupės ir speciali priežiūra

  • Nėščios moterys: Nėštumo metu užsikrėtus Parvo virusu B19, būtina reguliariai tikrintis pas gydytoją, kad būtų stebima vaisiaus būklė. Ultragarso tyrimai gali padėti anksti aptikti galimas komplikacijas.
  • Asmenys su imunodeficito būklėmis: Žmonėms, sergantiems imunodeficito ligomis, gali prireikti papildomų gydymo metodų, įskaitant imunoglobulinų terapiją, kad būtų sustiprintas imuninis atsakas prieš virusą.
  • Asmenys su kraujo ligomis: Su sunkiomis kraujo ligomis, tokiomiss kaip drepanocitozė ar talasemija, gali reikėti reguliarių kraujo perpylimų ar kitų intervencijų, siekiant išvengti viruso sukeliamos anemijos.

Svarba laiku kreiptis pagalbos

Visiems, kuriuos kamuoja parvo virusas B19, ypač rizikos grupėms priklausantiems asmenims, rekomenduojama nedelsiant kreiptis į sveikatos priežiūros specialistus, jei atsiranda viruso infekcijos simptomai. Ankstyva diagnozė ir tinkamas simptomų valdymas gali žymiai palengvinti ligos eigą ir išvengti galimų komplikacijų.

Rizikos grupės

Ypač svarbu žinoti apie infekcijos riziką šioms asmenų grupėms:

  • Nėščios moterys
  • Asmenys, sergantys kraujo ligomis, pavyzdžiui, drepanocitoze ar talasemija
  • Asmenys su nualintu imunitetu, įskaitant nuo:
    • Leukemija ar kitos vėžio formos
    • Organų transplantacija
    • ŽIV infekcija

Diagnostika

Dažnai parvo virusas diagnozuojamas matant “skruostų antausio” bėrimą, tačiau parvo viruso B19 infekcijai diagnozuoti rutininė laboratorinė analizė paprastai nėra atliekama. Specialiais atvejais, kai reikia nustatyti imunitetą ar neseniai įvykusią infekciją, gali būti atliekami kraujo antikūnų tyrimai.

Išvada

Nors parvo virusas B19 dažniausiai sukelia lengvas infekcijas, tam tikros asmenų grupės gali patirti rimtas sveikatos problemas. Svarbu, kad asmenys, ypač nėščios moterys ir tie, kurie priklauso prie padidėjusios rizikos grupių, nedelsdami kreiptųsi į sveikatos priežiūros specialistus, jei įtaria, kad galėjo užsikrėsti. Ankstyvas kreipimasis pagalbos gali padėti išvengti rimtesnių sveikatos sutrikimų.

Informacijos šaltinis – mayoclinic

Populiariausi

Naujausi

Rekomenduojame

Partneriai

Skaitykite daugiau