SveikataKepenyse tyliai kaupiasi ši medžiaga – ar atpažįstate simptomus?

Kepenyse tyliai kaupiasi ši medžiaga – ar atpažįstate simptomus?

Dauguma žmonių nejaučia nieko, kol kūnas ima siųsti vis stipresnius signalus. Nuovargis, sunkumas po valgio ar net kartumas burnoje – visa tai gali būti ženklai, kad kepenys apkrautos labiau nei turėtų. Viena dažniausių, bet ilgai nepastebimų priežasčių – riebalinė kepenų liga.

Ši būklė ilgą laiką vystosi tyliai. Riebalai pradeda kauptis kepenų ląstelėse, trikdydami jų veiklą. Gera žinia ta, kad anksti pastebėjus pokyčius galima daug ką pakeisti – ir net sustabdyti procesą visiškai. Tačiau tam reikia žinoti, į ką atkreipti dėmesį.

Toliau aptarsime pirmuosius simptomus, dėl ko ši liga dažnėja, ir ką daryti, jei įtariate, kad kepenys nebėra tokios „tylios“, kaip anksčiau.

Pirmieji požymiai, kad kepenys perkrautos

Riebalinė kepenų liga vystosi lėtai. Dažnai žmogus ilgą laiką jaučiasi tarsi „ne savo kailyje“, bet nesusieja to su kepenų būkle. Kai kepenys pradeda kaupti riebalus, jų darbas lėtėja, o tai paveikia visą organizmą.

Simptomai būna įvairūs, bet pradžioje – gana švelnūs. Jie gali pasirodyti retkarčiais, sustiprėti po sunkesnio maisto ar ilgesnio streso laikotarpio.

Dažniausi simptomai:

  • Nuolatinis nuovargis be aiškios priežasties;
  • Spaudimas ar sunkumas dešinėje pilvo pusėje;
  • Kartumas ar metalo skonis burnoje;
  • Pilvo pūtimas, virškinimo sutrikimai;
  • Padidėjęs jautrumas riebiam maistui;
  • Nepaaiškinamas svorio augimas ar jo stagnacija.

Šie požymiai nebūtinai rodo rimtą problemą, bet jei kartojasi ar stiprėja – verta atkreipti dėmesį. Riebalinė kepenų liga yra grįžtama, jei ji aptinkama anksti ir imamasi veiksmų.

Kodėl riebalinė kepenų liga pasireiškia vis dažniau?

Gydytojo rankose laikomas kepenų modelis, kuriame vaizduojama riebalinė kepenų liga.
Kepenų modelis leidžia suprasti, kaip vystosi riebalinė kepenų liga. – Nuotrauka iš: shutterstock.com

Šiuolaikinis gyvenimo būdas kepenims tikrai nepalankus. Dažnas pervargimas, nereguliarus valgymas, mažas fizinis aktyvumas – visa tai prisideda prie to, kad kepenys pradeda kaupti riebalus, net jei žmogus ir nėra nutukęs.

Svarbus vaidmuo tenka ir cukraus bei greito maisto pertekliui. Net saldinti gėrimai ar dažnas užkandžiavimas tarp valgymų gali sukelti metabolinius pokyčius, kurie tiesiogiai veikia kepenis.

Kai organizmas gauna daugiau energijos nei išnaudoja, perteklius ima kauptis ten, kur to nesimato – pirmiausia kepenyse.

Be to, riebalinė kepenų liga vis dažnesnė ir tarp jaunų, iš pažiūros sveikų žmonių. Tam įtakos turi ne tik mityba, bet ir lėtinis stresas, miego trūkumas bei ilgalaikis sėdimas darbas. Šie veiksniai slopina kepenų gebėjimą valytis ir atsinaujinti.

Natūralūs būdai padėti kepenims

Kai diagnozuojama riebalinė kepenų liga, daugelis mano, kad vienintelis kelias – vaistai ar griežtos dietos. Tačiau kepenys turi puikią savybę atsistatyti, jei joms suteikiama tinkama pagalba. Yra paprastų, natūralių priemonių, kurios gali padėti šiam procesui vykti greičiau.

Labai svarbu nuoseklumas. Vienkartinis išbandymas poveikio neduos, bet reguliarus palaikymas žolelėmis, mityba ir švelniu valymu gali pakeisti savijautą jau per kelias savaites.

1. Erškėtuogių nuoviras

Erškėtuogės žinomos kaip stiprus antioksidantų šaltinis, palaikantis kepenų ląstelių regeneraciją. Jos padeda švelniai valyti organizmą, kartu stiprina imuninę sistemą ir mažina uždegimą.

Naudojimas: vieną šaukštą džiovintų erškėtuogių užpilkite 250ml karšto vandens, pavirkite 10 minučių. Gerkite po puodelį rytais 2–3 savaites.

2. Ciberžolės mišinys su medumi

Ciberžolė padeda mažinti uždegiminius procesus kepenyse ir skatina tulžies išsiskyrimą. Tai viena veiksmingiausių prieskonių, kai riebalinė kepenų liga jau pradeda reikštis.

Naudojimas: sumaišykite 1 arbatinį šaukštelį ciberžolės su šaukšteliu natūralaus medaus, vartokite rytais prieš valgį 10 dienų kursu. Galima kartoti po savaitės pertraukos.

3. Mėlynių lapų arbata

Mėlynių lapai mažina cukraus kiekį kraujyje ir gerina medžiagų apykaitą, o tai labai svarbu norint sumažinti kepenų riebalų sankaupas. Tai švelni, bet veiksminga priemonė ilgalaikiam naudojimui.

Naudojimas: 1 arbatinį šaukštelį džiovintų lapų užpilkite 200ml verdančio vandens, palikite 10–15 minučių. Gerkite 1–2 kartus per dieną.

4. Margainio sėklos

Margainis laikomas viena stipriausių kepenų apsaugos žolelių. Jo veiklioji medžiaga silimarinas padeda atkurti kepenų ląsteles, apsaugo nuo oksidacinio streso ir lėtina riebalinės kepenų ligos progresavimą.

Naudojimas: sutrinkite šaukštą margainio sėklų, užpilkite 200 ml karšto vandens ir palikite 15 minučių. Gerkite 2 kartus per dieną – ryte ir vakare – mažiausiai 3 savaites.

5. Citrinos vanduo su alyvuogių aliejumi

Šis derinys skatina kepenų veiklą rytais, ypač jeigu vartojamas tuščiu skrandžiu. Citrina aktyvina fermentus, o aliejus padeda išjudinti tulžį, kuri yra svarbi virškinimo ir valymosi procese.

Naudojimas: ryte išgerkite mišinį iš šaukšto alyvuogių aliejaus ir pusės citrinos sulčių, praskiestų šlakeliu šilto vandens. Vartoti 7–10 dienų iš eilės, tada padaryti pertrauką.

Apibendrinant – kepenys siunčia tylų signalą

Kepenys – ištvermingas organas, bet net ir jos turi ribas. Kai riebalai pradeda kauptis ląstelėse, kūnas tyliai ima prašyti pagalbos. Nuovargis, sunkumas, kartus skonis – tai ženklai, kurių nereikėtų ignoruoti.

Laiku pastebėta riebalinė kepenų liga gali būti suvaldoma be stiprių vaistų. Svarbiausia – atidumas savo savijautai, žingsnis po žingsnio keičiami įpročiai ir natūrali kepenų pagalba. Net paprasta žolelių arbata ar rytinis mišinys gali sugrąžinti balansą – jei tik leidžiame kūnui atsikvėpti.

Populiariausi

Naujausi

Rekomenduojame

Skaitykite daugiau