PatarimaiActas nuo amarų – kaip tinkamai paruošti ir naudoti purškalą

Actas nuo amarų – kaip tinkamai paruošti ir naudoti purškalą

Kai augalų lapai ima raukšlėtis, o pumpurai – vysti, dažniausiai priežastis viena: amarai. Actas nuo amarų jau seniai naudojamas kaip paprasta ir greitai pritaikoma priemonė, kuri padeda apsaugoti augalus nuo šių kenkėjų. Daugelis daržininkų tvirtina, kad tai viena iš efektyviausių priemonių, kai norisi išvengti stiprios chemijos.

Ieškant švelnesnių sprendimų, vis dažniau grįžtama prie to, ką seniai žinojo mūsų seneliai – liaudiškos priemonės nuo amarų vis dar veikia, jei jos taikomos tinkamai ir laiku. Apie tai ir pakalbėkime plačiau.

Kaip actas veikia amarus?

Actas nuo amarų veikia išties universaliai – todėl jis ir laikomas viena populiariausių liaudiškų priemonių nuo amarų. Jis ne tik padeda naikinti jau esamus kenkėjus, bet ir veikia kaip prevencinė apsauga nuo jų plitimo.

Acto poveikis pagrįstas keliais mechanizmais. Visų pirma, jis pažeidžia kenkėjų apsauginį išorinį sluoksnį, trukdo jiems kvėpuoti ir naikina feromonų pėdsakus, kurie padeda amarams orientuotis ir rasti naujus augalus. Dėl to purškiant acto tirpalą ant užkrėstų lapų, amarai gana greitai pradeda nykti.

Be to, acto kvapas atbaido ir kitus smulkius kenkėjus – tai ypač naudinga, jei norite apsaugoti savo augalus plačiau. Tačiau svarbiausia – nepamiršti tinkamo skiedimo. Per stiprus mišinys gali pažeisti švelnius lapus ar net sulėtinti augalo augimą. Todėl actą būtina naudoti atsakingai – bet jei tai darote tinkamai, poveikis tikrai džiugins.

Kaip naudoti actą nuo amarų?

Kad actas nuo amarų būtų veiksmingas, svarbiausia – teisingas jo paruošimas ir naudojimo laikas. Populiariausias būdas – pasigaminti purškiamąjį tirpalą, kuris nekenkia augalams, bet efektyviai naikina kenkėjus.

Dažniausiai naudojamas santykis: 1 valgomasis šaukštas 9 proc. acto į 1 litrą vandens. Jei norite stipresnio poveikio, galima įpilti ir kelis lašus indų ploviklio – jis padeda tirpalui geriau prilipti prie lapų.

Tirpalą reikėtų purkšti tiesiai ant užkrėstų augalų – tiek ant lapų viršaus, tiek apačios, nes ten amarai dažnai slepiasi. Geriausia tai daryti ryte arba vakare, kai saulė nėra per kaitri – taip išvengsite nudegimų ant augalų lapų. Purkšti galima kartą per kelias dienas, kol amarų neliks.

Kokius augalus galima purkšti actu?

Actas nuo amarų tinka daugeliui augalų, tačiau visada verta pradėti atsargiai – išbandyti tirpalą ant vieno lapelio, ypač jei augalas jautrus. Daugiausia liaudiškos priemonės nuo amarų su actu naudojamos ant daržovių, gėlių ir uogakrūmių.

Be baimės galite purkšti pomidorus, agurkus, kopūstus, pupeles, taip pat serbentus, agrastus ir rožes. Šie augalai dažnai kenčia nuo amarų, todėl actas gali būti puikus pirmasis sprendimas, kol problema dar nėra išplitusi. Tačiau venkite naudoti stiprų tirpalą ant švelnesnių, plonais lapeliais augalų – pvz., kai kurių dekoratyvinių gėlių.

Reguliariai stebėkite savo augalus ir visada išbandykite acto tirpalą ant vieno lapelio prieš purškiant visą augalą. Taip galėsite rasti geriausią balansą tarp veiksmingumo ir augalo apsaugos.

Kada geriausia purkšti?

Actas nuo amarų naudojamas dideliais purkštuvais vynuogynuose
Nuotrauka iš freepik.com

Kad actas nuo amarų būtų kuo veiksmingesnis, svarbu pasirinkti tinkamą laiką ir sąlygas. Štai pagrindiniai patarimai:

  • Purkškite anksti ryte arba vakare, kai saulė nebekaitina. Taip apsaugosite augalų lapus nuo nudegimų.
  • Venkite purškimo per karščius ar tiesioginėje saulėje, nes acto tirpalas gali pažeisti lapus.
  • Nepurkškite po lietaus arba prieš lietų, nes actas tiesiog nusiplaus ir praras poveikį.
  • Purkškite tik ant sausų augalų lapų, kad tirpalas geriau priliptų ir veiksmingiau kovotų su amarais.
  • Kartokite purškimą kas kelias dienas, ypač jei amarų vis dar yra – reguliarumas labai svarbus.

Teisingai pasirinktas laikas ir švelnus, bet nuoseklus naudojimas leidžia pasiekti geriausius rezultatus be stiprių chemikalų.

Acto mišiniai su kitomis natūraliomis priemonėmis

Jei norite dar stipresnio poveikio, actą galite derinti su kitomis natūraliomis priemonėmis. Toks derinys ne tik padeda veiksmingiau kovoti su amarais, bet ir sumažina riziką augalams. Be to, šie mišiniai dažnai padeda atbaidyti ir kitus kenkėjus.

Štai keletas paprastų ir veiksmingų kombinacijų:

  • Actas su česnaku ir vandeniu
    Sumaišykite 1 dalį acto, 1 dalį vandens ir įspauskite kelias skilteles česnako. Leiskite pastovėti 1–2 valandas, nukoškite ir purkškite augalus. Česnako kvapas stiprina atbaidomąjį poveikį.
  • Actas su indų plovikliu
    Į 1 litrą vandens įpilkite 1 valg. šaukštą acto ir keletą lašų skysto indų ploviklio. Ploviklis padeda tirpalui geriau prilipti prie kenkėjų ir jų sunaikinti.
  • Actas su soda
    Nors šis mišinys netinka visiems augalams, jis gali būti naudingas esant didesniam užkrėtimui. Įpilkite 1 arbat. šaukštelį sodos į 1 litrą vandens, pridėkite 2 šaukštus acto – atsargiai naudokite, pirmiausia išbandykite ant kelių lapų.
  • Actas su citrina
    Sumaišykite actą su keliais šaukštais šviežiai spaustų citrinų sulčių – stiprus rūgštinis mišinys, kuris dar labiau atbaido amarus.

Visada verta mišinį pirmiausia išbandyti ant kelių lapų – jei jie nesudega ar nenusidažo, galite naudoti plačiau.

Apibendrinimas – ar actas nuo amarų tikrai veiksmingas?

Paprasta, bet labai veiksminga priemonė, kuri gali padėti greitai ir saugiai apsaugoti augalus nuo šių erzinančių kenkėjų – actas nuo amarų. Nors jis negali visiškai pakeisti profesionalių insekticidų sunkiais atvejais, tačiau daugeliu atvejų – ypač kaip prevencinė priemonė – veikia puikiai.

Svarbiausia – naudoti actą atsakingai: tinkamai skiesti, nepurkšti per karščius ir stebėti augalų reakciją. Dar geresnių rezultatų pasieksite, jei acto tirpalą derinsite su kitomis liaudiškomis priemonėmis nuo amarų.

Populiariausi

Naujausi

Rekomenduojame

Partneriai

Skaitykite daugiau