SveikataJuostinė pūslelinė: Simptomai, požymiai ir gydymo būdai

Juostinė pūslelinė: Simptomai, požymiai ir gydymo būdai

Juostinė pūslelinė yra skausminga ir nemaloni virusinė infekcija, kurią sukelia tas pats virusas, kaip ir vėjaraupiai – varicella-zoster virusas. Šis virusas gali išlikti organizme daugelį metų po to, kai žmogus perserga vėjaraupiais, ir vėl suaktyvėti, sukeldamas juostinę pūslelinę. Šis straipsnis padės suprasti, kas yra juostinė pūslelinė, kaip ji pasireiškia, kokie yra rizikos veiksniai ir gydymo galimybės.

Juostinė pūslelinė pasireiškia skausmingu odos bėrimu, kuris dažniausiai pasirodo kaip juosta arba į juostą panašus bėrimas ant vienos kūno pusės. Tai gali būti labai skausminga ir sukelti ilgalaikes komplikacijas, tokias kaip postherpetinė neuralgija, kuri sukelia ilgalaikį skausmą net po to, kai bėrimas išnyksta.

Simptomai ir požymiai

Pirmieji juostinės pūslelinės simptomai dažnai būna nespecifiniai ir gali apimti:

 • Skausmas, deginimas, tirpimas ar dilgčiojimas tam tikroje kūno vietoje.
 • Padidėjęs jautrumas lietimui.
 • Karščiavimas ir bendras silpnumas.

Po kelių dienų šie simptomai pereina į ryškesnę formą:

 • Raudoni bėrimai, kurie susidaro ant odos.
 • Skystos pūslelės, kurios susidaro ant raudonų dėmių.
 • Niežulys ir dirginimas paveiktoje srityje.

Juostinė pūslelinė dažniausiai pasireiškia vienoje kūno puse, pvz., liemens, veido ar kaklo srityje.

Rizikos veiksniai

Yra keletas veiksnių, kurie gali padidinti juostinės pūslelinės riziką:

 1. Amžius: Vyresni nei 50 metų žmonės turi didesnę riziką susirgti juostine pūsleline. Rizika didėja su amžiumi.
 2. Nusilpęs imunitetas: Asmenys, kurių imuninė sistema yra susilpnėjusi dėl ligų, tokių kaip ŽIV/AIDS ar vėžys, arba dėl imunosupresantų vartojimo, turi didesnę riziką.
 3. Vėjaraupiai vaikystėje: Jei anksčiau sirgote vėjaraupiais, varicella-zoster virusas liko organizme ir gali suaktyvėti vėliau gyvenime, sukeldamas juostinę pūslelinę.
 4. Stresas ir traumos: Fizinis ar emocinis stresaas, taip pat traumos gali susilpninti imuninę sistemą ir padidinti riziką susirgti.

Komplikacijos

Juostinė pūslelinė gali sukelti keletą komplikacijų, ypač jei nėra tinkamai gydoma:

 • Postherpetinė neuralgija: Tai yra labiausiai paplitusi komplikacija, kai skausmas tęsiasi ilgą laiką po to, kai bėrimas išnyksta. Skausmas gali būti stiprus ir ilgalaikis, dažnai paveikiantis gyvenimo kokybę.
 • Regos problemos: Jei juostinė pūslelinė pasireiškia aplink akis, ji gali sukelti rimtų akių infekcijų, kurios gali sukelti regos praradimą.
 • Neurologinės problemos: Priklausomai nuo to, kuri kūno dalis yra paveikta, juostinė pūslelinė gali sukelti veido paralyžių, klausos praradimą ar pusiausvyros sutrikimus.
 • Odos infekcijos: Pūslelės gali užsikrėsti bakterijomis, sukeliančiomis papildomas odos infekcijas.

Gydymas

Juostinės pūslelinės gydymas yra svarbus siekiant sumažinti simptomų sunkumą ir trukmę bei išvengti komplikacijų. Gydymas dažniausiai apima:

 1. Antivirusiniai vaistai: Šie vaistai gali sumažinti infekcijos trukmę ir simptomų sunkumą. Svarbu pradėti gydymą kuo anksčiau, geriausiai per pirmąsias 72 valandas nuo simptomų pradžios.
 2. Skausmo malšinimas: Skausmo malšinimo priemonės, tokios kaip paracetamolis ar ibuprofenas, gali padėti sumažinti skausmą ir diskomfortą. Sunkesniais atvejais gydytojas gali skirti stipresnius skausmo malšintuvus ar net neuropatinio skausmo gydymui skirtus vaistus.
 3. Lokaliai naudojami kremai ir tepalai: Antivirusiniai kremai, lidokaino gelis ar kiti vietiniai preparatai gali padėti sumažinti niežulį ir skausmą.

Profilaktika

Viena iš efektyviausių priemonių, norint išvengti juostinės pūslelinės, yra skiepai. Yra dvi pagrindinės vakcinos:

 1. Varicella vakcina: Skirta vaikams, ši vakcina apsaugo nuo vėjaraupių ir sumažina juostinės pūslelinės riziką ateityje.
 2. Zoster vakcina: Skirta suaugusiems, ypač vyresniems nei 50 metų, ši vakcina padeda sumažinti juostinės pūslelinės riziką ir jos komplikacijas.

Be to, stiprus imunitetas yra svarbus kovojant su virusu. Tai reiškia sveikos gyvensenos laikymąsi – subalansuota mityba, reguliari mankšta, streso valdymas ir pakankamas poilsis.

Kada kreiptis į gydytoją?

Jei pastebite juostinės pūslelinės simptomus, būtina kuo greičiau kreiptis į gydytoją. Laiku pradėtas gydymas gali sumažinti simptomų sunkumą ir komplikacijų riziką. Be to, jeigu bėrimas yra arti akių arba jei skausmas yra labai stiprus, būtina nedelsiant kreiptis į specialistą.

Apibendrinimas

Juostinė pūslelinė yra rimta virusinė infekcija, galinti sukelti stiprų skausmą ir ilgalaikes komplikacijas. Laiku pradėtas gydymas ir tinkamos profilaktikos priemonės gali padėti sumažinti riziką ir simptomų sunkumą. Jei turite klausimų apie juostinę pūslelinę ar jos simptomus, būtinai pasitarkite su savo gydytoju.

Svarbu atkreipti dėmesį į savo kūno signalus ir, esant poreikiui, kreiptis pagalbos į specialistus. Laiku imantis veiksmų, galima sumažinti juostinės pūslelinės poveikį ir išvengti rimtų komplikacijų.

Populiariausi

Naujausi

Rekomenduojame

Naudingi straipsniai

Partneriai

Skaitykite daugiau