SveikataŽemuogių lapai gydo labiau nei pati uoga – štai kaip paruošti

Žemuogių lapai gydo labiau nei pati uoga – štai kaip paruošti

Žemuogių lapai – tai natūrali vaistinėlė, kurią daugelis praleidžia dėmesio centre. Nors visų akys krypsta į uogas, būtent lapuose slepiasi galingiausia augalo jėga – jie pasižymi stipriu valomuoju, sutraukiančiu ir raminamuoju poveikiu.

Lietuvoje žemuogių lapai nuo seno naudojami žolelių arbatoms, nuovirams, burnos skalavimui. Jie padeda esant gerklės uždegimui, virškinimo problemoms ar tiesiog imuniteto stiprinimui.

Ypatinga jų vertė slypi taninuose ir antioksidantuose, kurie ramina gleivinę ir stiprina kraujagysles. Taip pat lapuose yra vitamino C ir kitų organizmui svarbių medžiagų.

Jei vasarą renkatės žemuoges, nepalikite be dėmesio ir jų lapelių. Nedidelė saujelė džiovintų lapų žiemą gali tapti geriausia natūralia pagalba, kai kūnas prašo šilumos ir stiprybės.

Ne uoga, o vaistas: ką iš tikrųjų gali žemuogių lapai

Nors žemuogių uogos dažniau atsiduria dėmesio centre, sveikatos požiūriu daug daugiau gali nuveikti jų lapai.

Tai viena iš tų pamirštų gamtos dovanų, kurios veikia švelniai, bet giliai – padeda ne tik paviršutiniams simptomams, bet ir viso organizmo pusiausvyrai.

Žemuogių lapai pasižymi antibakterinėmis, priešuždegiminėmis ir sutraukiančiomis savybėmis. Jie tinka tiek išoriškai (pvz., kompresams), tiek vidiniam vartojimui, ypač kai reikia švelniai detoksikuoti organizmą ar nuraminti sudirgusią virškinimo sistemą.

Jų sudėtyje gausu taninų, flavonoidų ir vitamino C, todėl jie padeda sustiprinti kraujagysles, gleivinę, netgi palengvina kai kuriuos lėtinės uždegiminės būklės simptomus.

Nauda sveikatai:

  • Valo kraują ir organizmą nuo toksinų
  • Stiprina kraujagysles ir kapiliarus
  • Malšina gerklės ir burnos gleivinės uždegimus
  • Ramina skrandį ir žarnyną
  • Padeda esant viduriavimui ar skrandžio spazmams
  • Pasižymi lengvu šlapimą varančiu poveikiu
  • Mažina sąnarių ir raumenų uždegimus
  • Gali švelniai sumažinti temperatūrą karščiuojant

Dėl šio plataus poveikio žemuogių lapai ypač vertinami pereinamuoju metų laiku, kai dažnėja peršalimai, nusilpsta imunitetas ar sutrinka virškinimas.

Be to, juos galima derinti su kitomis švelniomis vaistažolėmis – tokiais kaip melisa, mėta ar liepžiedžiai – tuomet poveikis tampa dar švelnesnis, bet gilesnis. Tai tarsi gamtos sukurta pusiausvyra puodelyje.

Kada rinkti ir kaip džiovinti – kad žemuogių lapai neprarastų vertės

Žemuogių lapų rinkimui svarbus tinkamas metas – geriausia juos skinti gegužės–birželio pradžioje, kai lapai dar švelnūs, švarūs ir kupini veikliųjų medžiagų. Tuomet jie dar nespėję kaupti kartumo ar prarasti gydomųjų savybių.

Renkant svarbu nepažeisti viso augalo – tik nužnybti po kelis lapus nuo vieno krūmelio. Taip žemuogynas išliks gyvybingas, ir gamta padėkos derlingu sezonu.

Surinktus lapus reikia kuo greičiau išdėlioti plonu sluoksniu ant popieriaus ar drobės pavėsyje, gerai vėdinamoje vietoje. Vengti tiesioginės saulės – nuo jos žemuogių lapai praranda tiek spalvą, tiek naudingas savybes.

Kai lapai tampa sausi, trapūs, bet dar išlaiko švelnų žalsvumą – metas juos sudėti į sandarius stiklainius ar popierinius maišelius. Tinkamai laikomi, jie gali būti naudojami net kelerius metus, neprarasdami savo švelnios, bet veiksmingos galios.

Kaip naudoti žemuogių lapus: arbata, nuoviras ir kompresai

Žemuogių lapai ir žiedai natūralioje pievoje
Žemuogės žydėjimo metu – pats metas rinkti lapus shutterstock.com

Žemuogių lapus galima naudoti įvairiais būdais – ne tik gerti kaip arbatą, bet ir ruošti nuovirus, kompresus ar skalavimo skysčius.

Svarbu tik paruošti juos tinkamai ir nepersistengti su kiekiu – liaudiški vaistai iš žemuogių lapų veikia švelniai, bet giliai.

Arbata ruošiama paprastai: vieną arbatinį šaukštelį džiovintų žemuogių lapų užpilkite stikline verdančio vandens, pridenkite ir palikite 10–15 minučių. Gerkite po puodelį 2–3 kartus per dieną, ypač jei jaučiate nuovargį ar silpną virškinimą.

Nuoviras tinka išoriškai – skalauti gerklei, praplauti žaizdoms, naudoti kaip toniką veidui. Šaukštą lapų užpilkite 200ml vandens, pavirkite 5 minutes, perkoškite ir naudokite atvėsusį.

Kompresai gaminami iš šilto nuoviro – juo sudrėkinamas marlės gabaliukas ir uždedamas ant odos. Ypač tinka esant bėrimams, uždegimams ar pavargusioms akims.


Žemuogių lapai švelnūs, bet veikia kompleksiškai. Jie geriausiai pasireiškia vartojant reguliariai ir ramiai – kaip kasdienis gamtos palaikymas, o ne greitas vaistas.

Žemuogių lapai – kasdienis sąjungininkas sveikatai

Gamtoje slypi stiprybė, ir žemuogių lapai – vienas švelniausių, bet patikimiausių to pavyzdžių. Jie ne tik primena vasarą, bet ir padeda stiprinti organizmą nuo vidaus.

Nenuostabu, kad dar senoliai juos rinko ne tik dėl kvapo ar skonio, bet kaip vertingą žolelę.

Neužmirškite vartoti juos atsakingai ir nuosekliai. Nors poveikis nėra staigus, jis giliai atliepia tai, ko dažnai trūksta šiuolaikiniam kūnui: natūralaus ritmo, švelnios pagalbos ir širdžiai artimo ryšio su gamta.

Kasdienis puodelis arbatos, kaukė odai ar skalavimas – visa tai mažos, bet prasmingos detalės, kurios keičia savijautą. Ne veltui žemuogių lapai vertinami labiau nei pati uoga – jų galia subtili, bet ilgalaikė.

Populiariausi

Naujausi

Rekomenduojame

Skaitykite daugiau