Lyg ir nieko rimto, bet kai skauda kulną – visa diena sugadinta. Kiekvienas žingsnis tampa nemalonus, o vakare vietoj poilsio tenka ieškoti, kaip bent šiek tiek palengvinti nemalonius pojūčius. Skamba pažįstamai? Tuomet gali būti, kad atėjo metas pasidomėti, kokios liaudiškos priemonės nuo kulno skausmo gali padėti be sudėtingų gydymų ar ilgų vizitų pas specialistus.
Kartais net visai paprasti dalykai – šilta vonelė, žolelių kompresas ar namuose pagaminti tepalai – veikia geriau nei stiprūs vaistai. Nors kai kuriems vis dar pirmas sprendimas – vaistai nuo kulnų skausmo, vis daugiau žmonių grįžta prie paprastumo: to, ką mūsų seneliai žinojo jau seniai. O juk ir pati gamta žino, kaip padėti – tereikia pasitelkti tai, kas nuo seno buvo patikrinta ir veikia.
Kulnų skausmo simptomai: kada verta sunerimti?
Kulno skausmas dažnai prasideda nepastebimai. Vieną dieną tik truputį maudžia, kitą – jau sunku normaliai atsistoti ant pėdos. Kai kurie žmonės jaučia aštrų duriantį skausmą rytais, vos tik išlipus iš lovos. Kiti – nuolatinį maudimą vaikščiojant ar stovint ilgesnį laiką. Gali būti, kad skausmas pereina į visą pėdos apačią ar net kulkšnį.
Pagrindiniai simptomai, į kuriuos verta atkreipti dėmesį:
- Skausmas kulno srityje einant ar stovint;
- Nemalonus pojūtis pėdos apačioje vos pabudus ryte;
- Tinimas ar jautrumas liečiant;
- Kulno sustandėjimas ar tempimas.
Neretai žmonės galvoja, kad tai „praeis savaime“, bet uždelstas skausmas tik blogina situaciją. Geriausia – stebėti, kokiomis aplinkybėmis jis pasireiškia, kada stiprėja, o kada mažėja. Tai padės lengviau suprasti ir pasirinkti tinkamą pagalbą – nes kartais padeda tik poilsis ir žolelių kompresas, o kartais prireikia rimtesnių sprendimų.
Dažniausios kulnų skausmo priežastys: nuo paprasto pervargimo iki rimtesnių bėdų
Kulnas – tai vieta, kuri kasdien atlaiko didžiulį mūsų kūno svorį. Tad nieko keisto, kad būtent čia dažnai prasideda pirmieji skausmai. Ir ne visada jie atsiranda tik dėl netinkamų batų – priežasčių gali būti kur kas daugiau.
- Plantarinis fascitas
- Kulno ataugos (kulno pentinas) – Taip pat skaitykite: Kulno pentinų gydymas liaudiškai
- Netinkama avalynė
- Antsvoris
- Ilgas stovėjimas ar vaikščiojimas
- Pėdos deformacijos (plokščiapėdystė, aukšta pėdos arka)
- Netaisyklingas ėjimas
- Raumenų ir raiščių pertempimas
- Kojos trauma ar sumušimas
Šios priežastys dažniausiai slypi kasdienėje rutinoje, tačiau gera žinia – daugelį jų galima sušvelninti ar palengvinti natūraliais būdais.
Liaudiškos priemonės nuo kulno skausmo
Kai kulnai ima skaudėti – pirmiausia norisi greito palengvėjimo. Tačiau nereikia iš karto griebtis vaistų – daugybė senolių išminties paremtų būdų gali padėti visiškai natūraliai. Liaudiškos priemonės nuo kulno skausmo dažnai būna švelnios, prieinamos ir labai veiksmingos, ypač jei taikomos nuosekliai.
1. Kojų vonelės su druska arba magniu
Šiltas vanduo su jūros druska ar magnio sulfatu (Epsom druska) padeda atpalaiduoti įsitempusius raumenis, sumažinti uždegimą ir pagerinti kraujotaką. Užtenka 15–20 minučių vakare – tai ne tik naudinga, bet ir maloniai atpalaiduoja visą kūną.
2. Šalti kompresai ant kulnų
Kai kulnas pulsuoja ar jaučiate deginimą, šaltas kompresas – viena paprasčiausių, bet veiksmingiausių liaudiškų priemonių nuo kulno skausmo. Galite naudoti ledo paketą ar tiesiog šaldytų žirnelių maišelį – uždėkite ant skaudamos vietos 10–15 minučių.
3. Gydymas kopūsto lapu
Kopūsto lapas – sena, bet labai veiksminga priemonė nuo uždegimo ir skausmo. Tiesiog šviežią lapą šiek tiek paminkykite ir uždėkite ant skaudančio kulno – galima pritvirtinti elastiniu tvarsčiu ir palikti per naktį.
4. Masažas su augaliniais aliejais
Masažuoti kulną galima naudoti šiltą alyvuogių, garstyčių ar eukalipto aliejų. Švelnus masažas pagerina kraujotaką, padeda sumažinti įtampą ir palengvina skausmą. Ypač veiksminga tai daryti po šiltos vonelės.
5. Obuolių acto kompresas
Obuolių actas padeda mažinti uždegimą – įmirkykite audinį šiltame acte ir uždėkite ant skaudamos vietos 20 minučių. Kai kuriems žmonėms tai itin veiksminga priemonė, ypač esant uždegiminiam skausmui.
6. Žolelių tepalai ir užpilai
Viena veiksmingiausių ir švelniausių pagalbų, kai vargina kulnų skausmas – natūralūs žolelių pagrindu pagaminti tepalai ir užpilai. Liaudiškos priemonės nuo kulno skausmo dažnai apima seniai žinomas, bet nepelnytai pamirštas žoleles, kurios pasižymi priešuždegiminiu, skausmą malšinančiu ir regeneraciniu poveikiu.
Šie tepalai ypač tinka, jei skausmą sukelia uždegimas, pertempimas ar net plantarinis fascitas – jų veikliosios medžiagos skverbiasi giliai į audinius ir skatina gijimo procesus.
Dažniausiai naudojami žolelių pagrindu pagaminti tepalai:
- Arnikos tepalas – malšina skausmą, mažina tinimą ir skatina kraujotaką.
- Kaštonų tepalas – puikiai tinka, jei juntamas sunkumas ar tinimas.
- Medetkų tepalas – ramina sudirgusią odą, veikia priešuždegimiškai.
- Jonažolių aliejus – gydo, švelnina ir puoselėja audinius.
- Gvazdikėlių ar eukalipto aliejaus pagrindo tepalai – papildomai šildo ir atpalaiduoja.
Paprastas receptas
Tereikia 2 šaukštų džiovintų medetkų (arba arnikos ar jonažolės), 100ml alyvuogių ar kokosų aliejaus, 10g bičių vaško ir kelių lašų eterinio aliejaus. Žoleles užpilkite aliejumi, palaikykite savaitę tamsioje vietoje, tuomet nukoškite, pašildykite ir ištirpinkite vašką. Įlašinkite eterinio aliejaus, perpilkite į indelį – tepalas paruoštas.
Tepkite kulnus ryte ir vakare, švelniai įmasažuodami. Geriausia prieš tai pamirkyti kojas šiltoje vonelėje – taip tepalas veiks dar efektyviau.
7. Kulno pakėlimas ir poilsis
Kartais pati geriausia liaudiška priemonė – tiesiog duoti kulnams poilsio. Pakelkite kojas, venkite stovėjimo ar ilgo vaikščiojimo – kūnas pats ima gyti, jei leidžiame jam šiek tiek atsikvėpti.
Fizinio aktyvumo svarba ir patarimai
Nors kulnų skausmas gali paskatinti norą kuo mažiau judėti, visiškas poilsis ne visada yra geriausias sprendimas. Iš tiesų, saikingas ir tinkamai parinktas fizinis aktyvumas – viena iš svarbiausių priemonių, padedančių sumažinti skausmą ir išvengti jo pasikartojimo.
Pasieksite geresnių rezultatų, jei kartu bus naudojamos ir liaudiškos priemonės nuo kulno skausmo.
Paprasti tempimo pratimai, pavyzdžiui, blauzdų ir pėdų tempimas, gali padėti atpalaiduoti raumenis, pagerinti kraujotaką ir sumažinti įtampą. Pasivaikščiojimai minkštu paviršiumi ar specialūs pėdų masažo kamuoliukai taip pat naudingi.
Svarbu:
- Rinkitės patogią avalynę su tinkama atrama kulnams.
- Venkite ilgalaikio stovėjimo ant kietų grindų.
- Jei dirbate stovimą darbą – pasirūpinkite minkštu kilimėliu po kojomis ar dažnai keiskite kūno padėtį.
Judėjimas turi būti švelnus, neprovokuojantis skausmo – jūsų kūnas greitai pasakys, kas jam tinka. Reguliarumas ir nuoseklumas – tai raktas į pagerėjimą. Jei prie fizinio aktyvumo dar pridedate ir natūralias liaudiškas priemones, rezultatai dažnai džiugina greičiau nei tikėtasi.
Kada kreiptis į gydytoją?
Nors liaudiškos priemonės nuo kulno skausmo dažnai suteikia palengvėjimą ir padeda atstatyti natūralų pėdos komfortą, svarbu žinoti, kada nebegalima delsti. Kai kurie simptomai gali būti rimtesnių problemų požymis, todėl verta būti atidiems savo kūno signalams.
Kreiptis į gydytoją rekomenduojama, jei:
- Skausmas išlieka ilgiau nei 2 savaites, nors taikote priemones;
- Jaučiate stiprų ar aštrų skausmą, kuris trukdo vaikščioti;
- Kulnas parausta, patinsta ar tampa karštas;
- Pradeda skaudėti ne tik kulną, bet ir blauzdą ar pėdos lanką;
- Atsiranda tirpimo, dilgčiojimo pojūtis ar pasikeičia jautrumas.
Kai skausmas tampa lėtinis, gali prireikti išsamesnių tyrimų ar net ortopedinės pagalbos. Tokiais atvejais liaudiškos priemonės nuo kulno skausmo tebūnie papildoma pagalba, bet ne vienintelis gydymo būdas.
Apibendrinimas
Liaudiškos priemonės nuo kulno skausmo – tai švelnus, natūralus ir neretai labai veiksmingas būdas palengvinti diskomfortą be stiprių vaistų ar sudėtingų procedūrų. Šiltos vonelės, žolelių tepalai, kompresai, tinkama avalynė ar aktyvus gyvenimo būdas – visa tai gali padėti atkurti pėdos komfortą ir sumažinti skausmą.
Svarbiausia – nuoseklumas. Pasieksite geresnių rezultatų, jei kartu bus naudojami ir liaudiškos priemonės nuo kulno skausmo kaip kasdienės priežiūros dalis. Taip pat būtina stebėti savo kūno signalus ir nepamiršti profilaktikos – geriau užkirsti kelią, nei vėliau ilgai gydyti.
Kai pasirenkame rūpintis savimi natūraliai ir atsakingai, dažnai net ir nedideli pokyčiai gali turėti didelę įtaką mūsų savijautai. Kulnų skausmas nebūtinai turi tapti nuolatiniu palydovu – svarbu rasti tai, kas veikia būtent jums.
Šaltiniai
- Healthline – Plantar Fasciitis Treatment and Relief Options
- Medical News Today – What causes heel pain, and what to do about it
- Verywell Health – What Causes Heel Pain and How Is It Treated?